Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Svatojánský olej

Monika Golasovská @bylinkova_terapie 11. 6. 2021

Máte svá bylinková místa? Víte, kde rozvine své žluté květy třezalka tečkovaná? Pak mějte na paměti, že v období letního slunovratu a Svatojánské noci, disponují bylinky velikou silou. Nevěříte? Výzkumy dokázaly, že u bylin, které potřebují intenzivnější sluneční záření, je koncentrace účinných látek v této době nejvyšší. Mezi nejvýznamnější červnové byliny patří třezalka tečkovaná. Zkuste naložit ji do oleje a díky síle slunce získáte blahodárný Svatojánský olej.

4D6A2967.jpg
Svatojánský olej

Jak připravit třezalkový Svatojánský olej

Třezalkové květy a poupata nasbírejte nejlépe v období sv. Jána. Ustřihněte je i s kouskem lodyhy a naplňte jimi polovinu čisté zavařovací sklenice s uzávěrem. Květy zalejte slunečnicovým olejem až po samý vrch. Žádný kousek třezalky nesmí koukat z oleje, protože by zplesnivěl. Sklenici dobře uzavřete a řádně protřepte. Pak ji vystavte na 10 dní slunci, denně protřepávejte a sledujte, jak se olej zbarvuje do krásné, jasně červené barvy. Květy totiž obsahují červené přírodní barvivo hypericin, které reaguje na sluneční paprsky. Celou směs poté nechte dalších 5 až 8 týdnů stát na světle, a nakonec červený olej sceďte do tmavých lahviček. Třezalkový olej známý už od středověkých mastičkářek a ranhojičů by neměl chybět ve spíži žádné bylinkářky.

Použití Svatojánského oleje

Třezalkovému oleji se přezdívá krev sv. Jána. Využijete ho například při masáži, kdy ho vetřete podél páteře a olej vám může ulevit při bolestech plotének. Olej přispívá také k hojení pohmožděnin, modřin, křečových žil, hemeroidů, vředů a ran. Olej můžete použít také na pleť a k výrobě krémů, proti vráskám a ochablosti pleti. Má hojivé a regenerační účinky, osvědčil se také k ošetření suché a popraskané kůže. Využijete ho i na vlasové zábaly nebo masáž při padání vlasů. Přispívá k hojení vřídků a trhlinek, oparů a spáleniny všeho druhu a ulevuje při namožených svalech. Před porodem je skvělý na masáž hrázi a po porodu na ošetření rodidel nebo jizev po císařském řezu.  Třezalkový olej je poklad, každé bylinkářky!

TŘEZALKA TEČKOVANÁ (Hypericum perforatum)

Třezalka tečkovaná je klíč, který otevírá léto a krásný čas letního slunovratu. Její žluté květy září na pasekách a loukách nebo na okraji lesa. Pokud nemáte jistotu, zda jste našli třezalku, stačí žlutý květ protřít mezi dvěma prsty. Pokud uvidíte na prstech červený pigment, máte štěstí, našli jste třezalku.

V lidové medicíně je třezalka známá od nepaměti a vždy byla považována za kouzelnou bylinu. Svůj význam má i v současné medicíně. Využívá se především v oblasti psychosomatiky, přispívá ke zklidnění, zmírnění psychického napětí a dlouhodobého stresu, tlumí stavy úzkosti, uklidňuje a současně posiluje nervy. Napomáhá ke klidnému spánku, tlumí nervozitu a deprese. Má též proti mikrobiální a hojivý účinek při vnitřním i zevním použití. Své uplatnění najde při ošetření otoků, ekzémů nebo hemeroidů, ale také výborně hojí spáleniny všeho druhu. Působí jako přírodní antibiotikum zároveň má také protizánětlivé účinky. Ulevuje játrům a žlučníku, příznivě působí na žaludeční vředy a problémy s dvanácterníkem.

V třezalkových květech je obsažen vitamín C, provitamín A, katechinové třísloviny, rutin, silice, pryskyřice a organické kyseliny. Hlavními účinnými látkami jsou hypericin a hyperforin.  Nepřehlédněte třezalku je to zázračná bylinka!