Svatomartinské kynuté rohlíčky
Pavla Janečková @vintagekitchen.cz 8. 11. 2023
Svátek svatého Martina slavený 11. listopadu je spojen s pečením svatomartinské husy. Hlavním symbolem tohoto svátku jsou svatomartinské rohlíčky, protože jejich tvar připomíná podkovy Martinova koně.
Svátek svatého Martina slavený 11. listopadu má dlouhou historii a byl tradičně spojen se sklizní a přípravou na zimu. Svátek přichází během období sběru hroznů, proto se na tento den otevírají první láhve mladého vína, pořádají se vinobraní a různé oslavy spojené s vínem.
Jednou z nejznámějších tradic spojených se svatým Martinem je pečení martinské husy, ke které se vážou dvě legendy. Dle jedné se říká, že jednou Martina při kázání tak moc rušily husy, že je nechal za trest upéct. Druhá legenda vypráví, že se Martin po nějakou dobu ukrýval mezi husami, když nechtěl být jmenován biskupem. Dnes na jeho počest se v tento den v mnoha domácnostech peče několik hodin husa a podává se s červeným zelím, omáčkou a bramborami nebo knedlíky.
Hlavním symbolem svátku jsou však svatomartinské rohlíčky, protože jejich tvar připomíná podkovy Martinova koně. Martin z Tours, který žil ve 4. století byl svatořečený pro své křesťanské ctnosti, zasvěcení víře a jeho dobročinnost. Příběhů o svatém Martinovi se vypravuje mnoho a je těžké posoudit, které jsou pravdivé. Všechny mají jedno společné – popisují Martina jako člověka, který se ke všem choval jako k sobě rovným a byl velmi štědrý, i když sám byl vysoce postavený římský důstojník. Nejznámější je příhoda, jak se po cestě na svém koni do vojenského tábora rozdělil o svůj plášť. A jak? Rozťal ho mečem. Jednu polovinu dal mrznoucímu žebráku údajně proto, že neměl co jiného mu v ten moment nabídnout. Podle legendy pak ve snu uviděl Ježíše ve svém plášti a nechal se díky tomu pokřtít. Později se dokonce stal biskupem. Svatomartinské posvícení je tedy spojeno se štědrostí a hodováním.
Pro spojení Martina s bílým koněm je též několik výkladů, které se od sebe liší. V jednom z příběhů se vypraví, že po Martinově dobročinném skutku se stal zázrak a na nebi se objevil jasný bílý kůň, na kterém Martin odjel. Tato legenda pravděpodobně vznikla na základě spojení Ježíše Krista a jeho jízdě na bílém koni vyjadřující prorocký obraz jeho korunovace. Panuje též domněnka, že pověst o bílém koni vytvořili sami lidé, když si všimli, že v tento den bývá první sníh. Propojilo se tak Martinovo jméno s bílým koněm, který symbolizuje první sněhové vločky. Tak či onak den, kdy si připomínáme Martina na bílém koni symbolizuje přechod k zimě, kdy je potřeba se připravit na chladnější počasí a nápor na náš imunitní systém. Svojí imunitu můžete podpořit mnoha způsoby mezi které též patří popíjení bylinných čajů. Čaj Posílená imunita obsahující šípek, lipový květ a plod jeřábu nejen povzbuzuje přirozenou obranyschopnost organismu, ale také výborně chutná.
Stejně jako je příběhů o svatém Martinovi je také receptů na svatomartinské rohlíčky. Najdete recepty na klasické kynuté či nekynuté těsto, ale nejvíce křupavé jsou z těsta kynutého zastudena.
INGREDIENCE NA TĚSTO:
500 G HLADKÉ ŠPALDOVÉ MOUKY (cca 1/3 celozrnné, 2/3 bílé)
150 ML VLAŽNÉHO MLÉKA
80 G TŘTINOVÉHO CUKRU
150 G MÁSLA
20 G DROŽDÍ
3 ŽLOUTKY
1 BÍLEK NA POTŘENÍ
SŮL
INGREDIENCE NA NÁPLŇ:
1/2 HRNEČKU MÁKU
1/2 HRNEČKU POVIDEL
100 G VLAŠSKÝCH OŘECHŮ
80 G TŘTINOVÉHO CUKRU MUSCOVADO
1 LŽÍCE RUMU DZAMA VANILLA
1 BÍLEK
Do mísy rozdrolte droždí, přidejte cukr a zalijte polovinou vlažného mléka. Přibližně po 10 minutách vzejde kvásek. Kvásek poznáte podle bublin, které se tvoří na hladině mléka. Žloutky rozkvedlejte ve zbylém mléce a přidejte do něj sůl. Do mísy s kváskem přisypte mouku a pak přilijte mléko se žloutky. Studené máslo nastrouhejte a přidejte k těstu. Vše pořádně promíchejte, případně si pomozte rukama, abyste vypracovali kompaktní těsto. Pak uložte těsto zpět do mísy, přikryjte vlhkou utěrkou a dejte na noc do lednice.
Druhý den nechte těsto po vytažení z lednice „oteplit“ na pokojovou teplotu, rozdělte ho na dva díly a poté rozválejte na pomoučněném vále na kulatou placku o síle přibližně 3 mm. Nožem pak placku rozkrájejte na 6 trojúhelníků. Na každý trojúhelníček naneste do širokého konce náplň a stočte ho. Špička trojúhelníku vám tak zůstane pěkně na vrchu.
Rohlíčky vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem a nechte ještě dalších 15 minut dokynout. Každý rohlíček pomažte rozšlehaným bílkem a dejte péct do trouby rozehřáté na 180 °C. Upečené by měly být za 10-15 minut.
Svatomartinské rohlíčky naplňte povidlovo-makovou nebo ořechovou náplní. První náplň je velmi jednoduchá. Stačí pouze smíchat v poměru 1:1 mletý mák a povidla. Ořechová náplň je náročnější pouze tím, že si nejprve musíte namlít ořechy. Poté jednoduše spojit s bílkem a cukrem, případně ovonět rumem. Samozřejmě můžete rohlíčky plnit i tvarohem nebo jen povidly.