Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Svízel přítula Bylina, která je často považována za plevel, má celou řadu pozitivních účinků

Svízel přítula Bylina, která je často považována za plevel, má celou řadu pozitivních účinků

Svízel je opravdu přítulný. Znáte ho určitě z výletů do přírody, kde se vám nalepil na oblečení. Užívá se mimo jiné na rány, akné či popáleniny.

Latinský název Galium aparine

Lidové názvy Přítula, lepenice, lepký rozmarýn, opřástka

Popis a výskyt Jednoletý plevel, jehož lodyha má drobné háčky, kterými se přichytává k ostatním rostlinám. Domácí v Evropě a Asii, s obilím byl zavlečen i na ostatní kontinenty. U nás jako častý plevel na polích s obilovinami a luštěninami.

Zpracování Sbírá se celá nať, která se suší.

Účinné látky Iridoidy (např. asperulosid a aukubin), flavonoidy, kumariny, malé množství antracenových derivátů a kofeinu.

Účinky Odvar ze svízele bylinkáři tradičně používali na rány, štípance od hmyzu, akné či popáleniny. Lokálně také na lupénku. Známý je také jako přírodní antioxidant. V současné době se využívá zřídka. Vědecky zatím nebyly jeho účinky ověřeny.

Rizika Čerstvě utržená rostlina někdy způsobuje kontaktní dermatitidu. Sušením tento problém mizí.

Dávkování 2 až 4 g na šálek čaje, 3× denně.

Zajímavosti Plody svízele přítuly se kdysi pražily a používaly jako náhražka kávy.

Sbíraná část Nať

Sušení, sesychací poměr Nať se suší na stinných, dobře větraných místech. Při sušení umělým teplem teplota nesmí přesáhnout 40 °C. Suchá nať si zachovává zelenou barvu, šustí, odrolují se listy a květy, stonky se lámou. Uchovávejte v suchu. Balíme do papírových pytlů.

Doba sběru Květen–červen

Kde se ukrývá Svízel přítula