Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Těhozev březový Léčivka s africkými kořeny pro zdravé močové cesty a prostatu

Těhozev březový Léčivka s africkými kořeny pro zdravé močové cesty a prostatu

Jihoafrický keř, který se používá při zánětech močového měchýře, zvyšuje vylučování moči.

Latinský název Agathosma betulina (syn. Barosma betulina)

Lidové názvy Buko, buco, bucco, buchu

Popis a výskyt Stálezelený keř dorůstající 2 m s aromatickými listy. Kvete bíle nebo lehce narůžověle. Pochází z jižní Afriky.

Zpracování Listy zvané buko se sklízí převážně z divoce rostoucích rostlin, i když v poslední době je snaha zakládat plantáže. Sbírají se i příbuzné druhy – těhozev vroubkovaný a těhozev pilovitý.

Účinné látky Silice (1,5 až 3,5 %, hlavní složkou diosfenol), dále flavonoidy (diosmetin, kvercetin, diosmin, rutin), pryskyřice, slizy, hořčiny.

Účinky Diosfenol má výrazné antibakteriální vlastnosti, proto se buko používá hlavně při bakteriálních zánětech močových cest. Je častou součástí urologických čajových směsí. Podporuje také trávení – především stimuluje žaludeční sliznici a působí proti nadýmání.

Rizika Ve vyšších dávkách může dráždit žaludek, zesilovat menstruaci a může zvyšovat riziko potratu u těhotných.

Dávkování Dávka 1 g jako nálev (čaj) 3× denně.

Zajímavosti Chuť a vůně listu buko je někde napůl cesty mezi jalovcem a černým rybízem. Je využíván i k vyrobě tradičního alkoholického nápoje Buchu Brandy.

Sbíraná část List (Bucco folium)

Sušení, sesychací poměr U nás neroste.

Doba sběru Listopad–duben

Kde se ukrývá Těhozev březový

LEROS Bucco cold brew

Bucco cold brew