Truskavec ptačí Rdesno platí na močové cesty i na dýchání
Má močopudný účinek a používá se při poruchách látkové výměny.
Latinský název Polygonum aviculare
Lidové názvy Treskavec, štukanec, chrustavec, oupor, praskavec, prskavec, rdesen ptačí, rdesno ptačí, stozrno, štikavec, trutovník, úpor
Popis a výskyt Jednoletá plevelná bylina, která roste na polích, zahradách, na rumištích, podél cest, a to spíše na vlhkých kyprých i těžkých půdách. Je rozšířena po celém světě kromě tropů.
Zpracování Sbírá se nať, a to v době květu.
Účinné látky Flavonoidy (zejména myricetin, kempferol, isorhamnetin), kyselina křemičitá, třísloviny, sliz, malé množství saponinů a stopy silice.
Účinky Používá se jako močopudný prostředek při onemocněních močových cest. Má využití jako prostředek na vykašlávání při nachlazení a onemocnění horních cest dýchacích.
Rizika Bez výraznějších rizik.
Dávkování Jednotlivá dávka na vykašlávání 1,5 až 2g sušené nati jako nálev (čaj), a to 3 až 4x denně. Jako močopudný prostředek spíše v dávkách 3 g, 2x denně.
Zajímavosti Ve Vietnamu se truskavec ptačí používá jako potravina do polévek.
Sbíraná část Nať (Polygoni avicularis herba)
Sušení, sesychací poměr Sbírá se kvetoucí nať od června do září. Je nutno dbát, aby v droze nebyly kořeny. Suší se ve stínu. Předsušení na slunci na jeden den je přípustné. Při umělé teplotě se nesmí překročit 45 °C. Droga se nepřevrací, poněvadž křehké listy se snadno ulamují. Je bez pachu a má poněkud svíravou chuť.
Doba sběru Červen–září