Violka trojbarevná Maceška k očistě těla i jako nápoj lásky

Violka trojbarevná Maceška k očistě těla i jako nápoj lásky

Používá se při zánětech mandlí a zánětech dýchacích cest – rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání. Má též močopudný účinek.

Latinský název Viola tricolor

Lidové názvy Sirotka, trojník, planá maceška, maceška úpolní, violka trojící, macoška, bylina trojící, fialičky, macocha, pětbolestí, sirotky, širotky, trojice polní

Popis a výskyt Nízká jednoletá až vytrvalá bylina strojbarevnými květy – mohou být krémově bílé, světle až sytě žluté s různými skvrnami modré či fialovomodré barvy. Někdy modrá barva zcela převažuje. Je rozšířená v Evropě, severní Africe, Malé Asii, na Sibiři a v Severní Americe. Je velmi variabilní nejen květem, ale i stavbou stonků, listů a podzemní části.

Zpracování Sbírá se nať v době květu.

Účinné látky Flavonoidy (violanthin, rutin), sliz (až 10 %), fenolické kyseliny a fenolický glykosid violutosid, třísloviny a další.

Účinky Vnitřně se používá při zánětech mandlí a katarech dýchacích cest – rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání. Zvyšuje činnost močového ústrojí a potních žláz.

Rizika Bez významnějších rizik.

Dávkování Jednotlivá dávka je 1,5 až 3 g, 1 až 3× denně ve formě nálevu (čaje).

Zajímavosti Ve starověku to byla rostlina spojená s láskou a touhou.

Sbíraná část Nať s květy (Violae herba cum flore)

Sušení, sesychací poměr Violku sušíme bez převracení na stinném a vzdušném místě v načechrané 10 cm vrstvě. Pokud sušíme umělým teplem, nesmí teplota překročit 45 °C. U violky musí být zachována jak původní barva natě, tak barva květů. Protože droga snadno přijímá zpět vlhkost, je vhodné ji balit do polypropylenových pytlů.

Doba sběru Květen–říjen

Účinky na pleť Zevně při zánětech pokožky a kožních onemocněních (ekzémy, seboroická dermatitida, akné).

Kde se ukrývá Violka trojbarevná