Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Vrba bílá Přírodní aspirin s moudrostí věků

Vrba bílá Přírodní aspirin s moudrostí věků

Užívá se proti revmatismu a nemocech z nachlazení. Zevně se uplatňuje hlavně ve formě obkladů při špatně se hojících ranách a do koupelí při pocení nohou.

Latinský název Salix alba

Lidové názvy Bělice, potočnice, rokyta, vetla, břesk

Popis a výskyt Statný opadavý listnatý strom rostoucí na vlhkých půdách, zejména podél vodních toků a rybníků, u příkopů, na okraji bažin a podmáčených půd. Dosahuje výšky 15 až 35 metrů a vyskytuje se hlavně v mírném a subarktickém pásmu severní polokoule.

Zpracování Loupe se kůra z větví dvou až tříletých větví, a to na jaře. Následně se suší. Stejně hodnotné jsou i kůry jiných druhů vrb, například vrby nachové (Salix purpurea), vrby lýkovcové (S. daphnoides), vrby křehké (S. fragilis). Z vrbové kůry se připravují také extrakty s obsahem kyseliny salicylové.

Účinné látky Fenolické glykosidy (cca 10 %, hlavně salicin a salikortin, ze kterých štěpením a oxidací vzniká kyselina salicylová, dále populin, fragilin aj.), flavonoidy, třísloviny, prokyanidiny.

Účinky Užívá se při bolestech kloubů a svalů, zejména u artritidy a revmatismu. Slouží ke snížení teploty při nemocech z nachlazení a k odstranění bolesti hlavy. Lidově též zevně ve formě obkladů při špatně se hojících ranách a do koupelí při pocení nohou.

Rizika Vyskytuje se alergie spojená s alergií na salicyláty (aspirin). Ve vyšších dávkách dráždí žaludek a ovlivňuje krevní srážlivost. Nesmí se užívat u některých chorob, jako jsou např. žaludeční vředy, cukrovka, astma, poruchy krevní srážlivosti. Zároveň může ovlivnit efekt léků na srážlivost krve a nesteroidních antiflogistik. Vrbovou kůru nepodáváme dětem.

Dávkování Jednotlivá dávka 1 až 3 g jako nálev (čaj), 3× denně

Zajímavosti Ve farmaceutické společnosti Bayer byla v roce 1897 z kyseliny salicylové vyrobena kyselina acetylsalicylová, která byla méně dráždivá a tím i vhodnější při podávání pacientům. Byla registrována a pojmenována „aspirin“.

Sbíraná část Kůra (Salicis cortex)

Sušení, sesychací poměr Sušíme rychle v průvanu nebo na přímém slunci ve vrstvě do 10 cm. Nejlépe se však kůra usuší teplem umělým do 60 °C. Vrbová kůra nesmí obsahovat zbytky dřeva a nesmí být silnější než 1 mm. Usušenou kůru balíme do jutových nebo polypropylenových žoků. Sesychací poměr 3 : 1.

Doba sběru Březen–duben

Kde se ukrývá Vrba bílá