Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Vrbovka malokvětá Zázrak na močové cesty

Vrbovka malokvětá Zázrak na močové cesty

Vrbovka se používá při chorobném zduření předstojné žlázy (hypertrofie prostaty) a při chorobách ledvin a močového měchýře.

Latinský název Epilobium parviflorum

Lidové názvy Bylina ruinová, ohnivá bylina, ohňová bylina, pejří, pýří, vrbka, ženský vlas

Popis a výskyt Vytrvalá rostlina dosahující výšky nejčastěji 20–80 cm, přezimuje podzemní část s pupeny, které jsou umístěny těsně pod povrchem půdy. Kvete drobnými růžovými až růžovofialovými květy. Vyskytuje se ve většině Evropy, včetně Británie, od Švédska po severní Afriku, dále v západní Asii až po Kašmír, v USA a Kanadě.

Zpracování Sbírá se nať v průběhu kvetení.

Účinné látky Flavonoidy (1 až 2 %, např. kaempferol, kvercetin, myricetin), třísloviny (4 až 14%), fenolické kyseliny a steroly.

Účinky Vrbovka se používá při potížích s močením, hlavně u mužů při zánětech a hypertrofii prostaty. Má močopudný účinek a je častou složkou směsí na podporu funkce ledvin a při zánětech močových cest.

Rizika Příznaky zánětu prostaty lze lehce zaměnit za počáteční stádium rakoviny prostaty, proto by léčbě mělo předcházet vyšetření lékařem. Jinak užívání vrbovky nemá žádná výraznější rizika.

Dávkování Jednotlivá dávka 1,5 až 2 g jako nálev (čaj), 2x denně. Lze ji užívat dlouhodobě.

Zajímavosti Stejně se používá i nať příbuzného druhu–vrbovky úzkolisté (Epilobium angustifolium). Ta má výraznější a větší květy, proto je pěstována i v několika kultivarech jako okrasná zahradní rostlina.

Sbíraná část Nať (Epilobii herba)

Sušení, sesychací poměr Pokud je nať mladá, suší se bez problémů. U starší vrbovky při nesprávném sušení dozrávají a praskají tobolky, z kterých létá nežádoucí chmýří. Nať nejlépe usušíme ve svazečcích zavěšených v průvanu. Pokud ji sušíme volně, vrstvíme ji maximálně do výšky 8 cm – jen tak bude dobře prosychat. Můžeme ji opatrně načechrávat. Vždy ji sušíme ve stínu, vysoké teploty na slunci urychlují dozrávání a praskání plodů. Správně usušená droga musí mít svěží zelenou barvu a co nejmenší množství prasklých tobolek s chmýřím. Balíme do papírových nebo jutových pytlů. Sesychací poměr 4 : 1.

Doba sběru Červen–září