Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Zlatobýl obecný Zlaté kvítky pro správnou funkci ledvin

Zlatobýl obecný Zlaté kvítky pro správnou funkci ledvin

Je častou složkou močopudných bylinných směsí a má i protizánětlivý účinek.

Latinský název Solidago virgaurea

Lidové názvy Zlatá metla, celík, čelík, celník, hadí truňk, svalník, vysoký traňk, zlatý prut, zlatobejl, zlatobejlí, žlutá metla

Popis a výskyt Světlomilná až polostinná trvalka, která se vyskytuje v chudých trávnících, na pastvinách, pasekách, železničních náspech či v porostech kosodřeviny. Dosahuje asi 1 m a roste na severní polokouli v mírném pásu.

Zpracování Sbírá se nať na samém začátku kvetení. Sbírá se i nať příbuzných druhů – zlatobýlu obrovského (Solidago gigantea) a zlatobýlu kanadského (S. canadensis)

Účinné látky Flavonoidy (hlavně hyperosid, rutin,astragalin), fenolické kyseliny (rozmarýnová, chlorogenová), dále třísloviny, saponiny a další.

Účinky Používá se především jako močopudný prostředek při zánětech močových cest a na podporu funkce ledvin. Lidově se používá i na podporu činnosti jater, revmatické potíže a kožní choroby.

Rizika Bez vážnějších rizik.

Dávkování Jednotlivá dávka 3 až 5 g jako nálev (čaj), 2 až 4x denně.

Zajímavosti V 15 a 16. století se zlatobýl užíval hlavně na léčení drobných zranění.

Sbíraná část Nať (Solidaginis herba)

Sušení, sesychací poměr Sušíme ve svazečních nebo v tenkých vstvách na vzdušných místech. Při použití umělého tepla nesmí teplota přesáhnout 40 °C. Obracíme opatrně, protože listy se snadno odrolují. Správně usušená droga má žluté květy a zelené listy. Balíme do papírových nebo jutových obalů. Sesychací poměr 5 : 1.

Doba sběru Červenec–říjen