Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

Bábovka s červenou čočkou a hřejivým kořením

Pavla Janečková @vintagekitchen.cz 6. 2. 2023

I když se během února prodlužuje délka dne, konec zimy je ještě v nedohlednu. Mnohým z nás v této době začíná výrazněji chybět sluneční svit a teplo. Obzvlášť v tomto období je důležité vnitřní teplo podporovat správnou stravou a vhodně zvolenými čaji. Východní léčebné nauky již po tisíce let rozdělují potraviny na zahřívací a ochlazující. Dle typologie člověka či ročního období pak doporučují upřednostňovat určitá jídla, tak aby náš organismus co nejlépe prospíval.

IMG_1459.JPG
Bábovka s červenou čočkou a hřejivým kořením

Tepelný účinek potravin na lidské tělo potvrzují i moderní studie a pracují s nimi mnozí současní výživoví odborníci. Typickými zahřívacími surovinami jsou bílkoviny rostlinného i živočišného původu, celozrnné obiloviny, ovoce a zelenina obsahující méně vody a především koření. Nejrozšířenější povědomí o svých hřejivých účincích má zázvor, který je oblíbený v podobě čaje, ale velmi dobře jej leze využít i jako koření během vaření. Zázvor najdete v bylinném čaji LEROS Prohřátí imunita, kde jeho obranyschopné účinky posiluje máta a lípa.  Při vaření či pečení můžete termoregulační vliv zázvoru podpořit dalším zahřívacím koření jako je skořice, pepř, kari, kurkuma, chilli a hřebíček. Obecně jsou v zimním období vhodné teplé a hutné pokrmy, v nichž by neměly chybět luštěniny.

Luštěniny představují ideální zdroj rostlinných bílkovin i sacharidů s nízkým glykemickým indexem a jejich delší trávení prodlužuje pocit sytosti a tepla. Jedna z nejlépe snášených luštěnin je čočka, která má velkou výhodu, že se rychle uvaří bez předchozího namáčení a poté se rozpadne. Můžete ji použít nejen při přípravě kaší a polévek, ale též jako pojivovou hmotu při tvoření pomazánek, zeleninových karbanátků nebo i do sladkého pečení. Dříve bylo běžné, že se část mouky z úsporných důvodů nahrazovalo uvařenými luštěninami či zeleninou. Dnes si může mouku dovolit každá domácnost a spíše řešíme, jak ozdravit náš běžný jídelníček. Jedním z kroků, může být obohacení našeho oblíbeného moučníku vlákninou, rostlinnými bílkovinami a snížením množství cukru.  Doplněním zahřívacího koření pak vznikne ideální moučník do zimních dnů, který vám s šálkem čaje zpříjemní vyhlížení jara.

Ingredience

150 g sušené červené čočky

130 g polohrubé špaldové mouky

100 g třtinového cukru sucanat

100 g meruňkového džemu

120 ml oleje (olivový nebo rozpuštěný kokosový)

3 vejce

3 lžičky prášku do pečiva

1 lžička zázvorového prášku

1 lžička skořice

½ lžičky vanilky

¼ lžičky soli

Špetka bílého pepře

  1. Čočku uvařte podle návodu na obalu. Poté ji slijte, přesypte do sítka a lžící z ní vymačkejte přebytečnou tekutinu.
  2. Čočku přesypte do mixéru a spolu s olejem, meruňkovým džemem, solí a veškerým kořením rozmixujte dohladka.
  3. Žloutky vyšlehejte s cukrem do nadýchané pěny. Z bílků ušlehejte tuhý sníh.
  4. Do čočkové směsi přimíchejte mouku, kypřící prášek a žloutkovou pěnu. Na závěr do směsi vmíchejte zlehka sníh.
  5. Bábovkovou formu vymažte máslem a vysypte hrubou moukou. Připravenou směs nalijte do formy a pečte v troubě vyhřáté na 180 °C 30-40 minut.