Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Česnek kuchyňský Nejstarší přírodní antibiotikum pro větší chuť do života

Česnek kuchyňský Nejstarší přírodní antibiotikum pro větší chuť do života

Rostlinné antibiotikum snižující krevní tlak. Snižuje i hladinu chlolesterolu v krvi a má mnohé další účinky.

Latinský název Allium sativum

Lidové názvy Knobloch, dryáková cibule

Popis a výskyt Vytrvalá bylina, původem ze střední Asie a Mongolska. Do Evropy se patrně dostala už na počátku antiky.

Zpracování Sbírá se celá cibule složená z jednotlivých stroužků, a to obvykle v průběhu nebo na konci léta. Nejúčinnější je česnek čerstvý, nesušený. I v čerstvém stavu ho lze poměrně dlouho skladovat.

Účinné látky Hlavní účinnou látkou s antibakteriální aktivitou je alicin, který vzniká z aliinu po narušení buněk a reakci s enzymy. Alicin dále reaguje se vzdušným kyslíkem a vytváří deriváty s charakteristickým česnekovým zápachem. Dále jsou obsaženy vitaminy (A, B1 B2, C ) a malé množství steroidních saponinů.

Účinky Hlavní účinnou látkou s antibakteriální aktivitou je alicin, který vzniká z aliinu po narušení buněk a reakci s enzymy. Alicin dále reaguje se vzdušným kyslíkem a vytváří deriváty s charakteristickým česnekovým zápachem. Dále jsou obsaženy vitaminy (A, B1 B2, C ) a malé množství steroidních saponinů.

Rizika Při vyšších dávkách dráždí trávicí trakt a způsobuje nevolnosti, zvracení, průjem apod. Neužívat před plánovanou operací (možnost ovlivnění krevní srážlivosti) a před návštěvou společenských akcí (zápach).

Dávkování K podpoře trávení 0,5 g sušeného česneku. Při bakteriálních infekcích horních cest dýchacích 2 až 4 g čerstvého (1 větší stroužek), nebo 1 g sušeného česneku.

Zajímavosti Podobné účinky má též cibule, pórek a pažitka.

Sbíraná část Cibule (stroužky), listy

Doba sběru Srpen–září