Třapatkovka nachová Americká kráska pro zdravý imunitní systém

Třapatkovka nachová Americká kráska pro zdravý imunitní systém

Zvyšuje imunitu při onemocněních dýchacích a močových cest. Používá se též na špatně se hojící rány a na zánětlivá kožní onemocnění.

Latinský název Echinacea purpurea

Lidové názvy Echinacea, třapatka, střapalka, terčovka

Popis a výskyt Trvalá bylina, která dosahuje až 1 m. Pochází z prérijních oblastí severní Ameriky. V současné době je pěstována po celé severní Americe, Evropě, jižní Americe i Austrálii.

Zpracování Sbírá se hlavně kořen, který je nejúčinnější, ale používá se i nať nebo květ. Kromě tradiční přípravy nálevů se připraují extrakty, inktury nebo se pije šťáva z čerstvé rostliny. Kromě třapatkovky nachové jsou ještě dva významné a používané druhy: třapatkovka úzkolistá (Echinacea angustifolia) a třapatkovka bledá (E. Pallida).

Účinné látky Fenolické látky (hlavněechinakosid, cynarin, kyselina kaftarová, k. cichorová a další), polysacharidy, alkylamidy, acetyleny, v malém množství silice a stopy pyrrolizidinových alkaloidů.

Účinky Podporuje přirozenou obranyschopnost organizmu. Zvyšuje imunitu při opakovaných onemocněních dýchacích i močových cest. Má také protizánětlivé a antibakteriální účinky, což se tradičně využívá při zevním ošetření špatně se hojících ran a na zánětlivá kožní onemocnění.

Rizika Kromě občas se vyskytujících alergií a trávicích problémů je třeba opatrnosti u progradujících systémových onemocněních (AIDS, TBC, leukózy, kolagenózy, roztroušená skleróza) a při léčbě imunosupresivy. Při dlouhodobé terapii byla pozorována leukopenie (pokles počtu leukocytů) a jaterní problémy.

Dávkování Třapatkovka nachová 0,5 až 1 g (u ostatních třapatkovek 1 g ) sušeného kořene 3× denně ve formě čaje (nálevu). Čerstvá šťáva z nati třapatkovky nachové se užívá v denní dávce 6 až 9 ml. Zevně v se používají přípravky v koncentraci 15 %.

Zajímavosti Třapatkovka byla až do 1. poloviny 20. stol. nejpoužívanějším lékem na infekční choroby. Teprve objev antibiotik ji odsunul do pozadí.

Sbíraná část Kořen, květ a nať (Echinaceae radix, Echinaceae flos, Echinaceae herba)

Sušení, sesychací poměr Kořeny se suší nejlépe umělým teplem do teploty 45°C. Květy a natě se suší na stinném a vzdušném místě v tenkých vrstvách.Skladujeme v papírových pytlech .

Doba sběru Kořen na podzim, květ a nať v době květu