Energií nalité pupeny

Monika Čechová @bylinkova_terapie 11. 2. 2022

Časně z jara začíná mezi dřevnatou částí a kůrou stromů proudit míza, která vyživuje celý strom od kořene až do vrcholku větví, kde se díky ní také tvoří pupeny. Pupeny nesou veškerou genetickou informaci stromu či keře, z kterého pocházejí. Skrývají v sobě velikou sílu a obsahují více účinných látek než kterákoliv jiná část rostliny.

Energií nalité pupeny
Gemoterapie       

    Pupeny se využívají při tzv. gemoterapii, tedy „medicíně pupenů“ („gema“ znamená v latině pupen). Léčivé tinktury z pupenů se vyrábějí jejich luhováním ve směsi lékárenského glycerinu a alkoholu. Touto macerací pupenů v organickém rozpouštědle, zajistíme veškeré předání energetické informace o pupenu a jeho aktivitách.

Pupeny sbírejte v době, kdy jsou nejvíce nalité mízou, ale ještě před tím než vyraší zelené lístky. Sbírejte jich vždy jen tolik, kolik potřebujete. U sběru buďte ohleduplní a myslete na přírodu. Na výrobu léčivé mateční tinktury jich stačí opravdu malé množství, jedna malá hrstička pokryje vaši potřebu na celý rok. Pupeny mají takovou sílu, že vám toto množství určitě vystačí a ještě budete moci tinkturu darovat.

Mateční tinktura z pupenů
Ingredience
 1. 1 díl pupenů
 2. 2,5 dílu 40–80% alkoholu
 3. 2,5 dílu lékárenského glycerinu (seženete v lékárně)
Postup
 1. Do menší sklenice se šroubovacím víčkem vložte malou hrst pupenů. Stačí centimetrová vrstva ode dna sklenice.
 2. Opačným koncem vařečky řádně rozrušte strukturu pupenů.
 3. Na sklenici si označte ryskou množství pupenů. Od rysky odměřte 2 x 2,5 stejných dílů, dohromady tedy o 5násobek pupenů.
 4. Je důležité dodržet poměr pupenů, glycerinu a alkoholu. Není nutné použít glycerin. Můžete použít pouze alkohol, ten by však měl být co nejsilnější (alespoň 40–80%, čím silnější, tím lepší). V případě, že používáte pouze alkohol, připravíte si 5 dílů alkoholu.
 5. Přilejte 2,5 dílů glycerinu a 2,5 dílů alkoholu nebo 5 dílů alkoholu.
 6. Sklenici uzavřete a pořádně protřepejte. Nechte macerovat 4 týdny, denně protřepávejte.
 7. Po uplynutí této doby tinkturu přefiltrujte a získáte tak mateční tinkturu, kterou budete dále ředit.
 8. „Matku“ přelijte do tmavé sklenice, a když ji budete potřebovat, řeďte v poměru 1:9 (1 díl matečné tinktury dolejte 9 díly čistého 40% alkoholu).
 9. Další důležitý krok je energetické aktivování, které vzniká při spojení matečné tinktury a alkoholu. Láhev s naředěnou tinkturou uchopte do pravé ruky a 21krát trhněte směrem nahoru k nebi a dolů k zemi. Při posledním trhnutí lahvičku s tinkturou přitáhněte k srdci, čímž se tinktura aktivuje.
 10. Tinkturu uchovávejte v chladu a temnu. Dávkujte podle hmotnosti, na každý kilogram váhy 1 kapka. Tohle množství rozdělte na tři části a užívejte 3krát denně. Rozdělení dávky na celý den je důležité, abyste dosáhli léčebného efektu, musí účinné látky kolovat v krevním oběhu celý den.
Pupeny v přírodním léčitelství

Černý bez – pupeny činnost imunitního systému. Používají se také při pročištění organismu, které má pozitivní vliv na akné a ekzémy. Podpoří hubnutí a pomáhá také udržovat normální hladinu cukru v krvi. Výborně působí na cévy a mají též protirevmatický a protinádorový účinek.

Topol černý – pupeny z topolu černého jsou velkými pomocníky při doléčení limské boreliózy. Topol obsahuje salicin s protizánětlivými účinky, populin, který snižuje hladinu kyseliny močové v krvi a  také množství silic, vosku a pryskyřic. Když si k pupenům topolu přivoníte, cítíte vůní srovnatelnou s propolisem. Pomáhá při akné, bolesti zad, kandidě, kvasinkách a různých mykózách – plísních. Pupeny topolu účinně ulevují při revmatických bolestech kloubů.

Lípa - pupeny z lípy mají zklidňující účinky, zlepšují činnost centrální nervové soustavy, tiší úzkosti a pocit strachu, podporují relaxaci a spánek. Mají také blahodárný vliv na dýchací systém, posilují imunitu, povzbuzují jaterní aktivitu. Tinktura z pupenů zvyšuje obranyschopnost, posiluje a omlazuje organismus. Podporuje též pocení a vylučování vody z organismu.

Bříza bělokorá – pupeny břízy jsou ty z vás, které trápí nadměrné zadržování vody v těle. Působí také jako drenážní prostředek, pomáhají při otocích a také problémech s nadváhou. Zároveň detoxikují játra, snižují hladinu cholesterolu a mají protizánětlivý účinek. Ulevují také při artróze různých kloubů, při problémech akutního kloubního revmatismu, přispívají k regeneraci tkání. Posilují též funkci ledvin a močového měchýře.

Růže Šípková

Tinktura z pupenů šípku pomáhá při astmatu a dalších problémech spojených s dýcháním. Šípek užívejte při akutních i chronických problémech, např. rýma, opakovaný zánět mandlí, zánět ucha, zánět nosohltanu, má velmi povzbuzující účinky na imunitní systém. Šípek je také nápomocný při likvidaci bradavic, ekzému, nežitů a oparů. Pupeny šípku jsou též vhodné pro děti se slabou imunitou, které jsou často nemocné.

Jírovec maďal

Pupeny z jírovce zlepšují krevní cirkulaci a stav cévních stěn, skvěle působí proti otokům a křečovým žílám. Tinktura pomáhá při problémech oběhového systému, včetně zlepšení prokrvení periferních cév a má vliv na studené nohy. S úspěchem ji můžete použít, když máte tzv. těžké nohy. Ulevuje taky při hemoroidech a hemoroidálních trombózách a krvácení.