Kosmetika s růží pro krásu a harmonii Kosmetika s růží pro krásu a harmonii

HRÁŠKOVÁ POLÉVKA S KOPŘIVOU

Pavla Janečková @vintagekitchen.cz 22. 4. 2024

Jaro je od pradávna spojováno s očistou organismu a obnovou vitality po zimním období. Po dlouhé zimě může tělo potřebovat detoxikaci a revitalizaci, aby se připravilo na novou sezónu. Lidé často v jarních měsících přecházejí na lehčí a vyváženější stravu, zvyšují fyzickou aktivitu a věnují se různým formám očistných kúr nebo detoxikačních programů. To vše pomáhá tělu zbavit se nahromaděných toxinů, posílit imunitní systém a získat novou energii.

IMG_6145 2.jpg
HRÁŠKOVÁ POLÉVKA S KOPŘIVOU

Bylinkám byla odedávna přisuzována léčebná i kouzelná moc a jejich znalost se dědila z pokolení na pokolení. Z různých bylin nebo jejich směsí se pro využití jejich síly vařívaly čaje a v lidové kuchyni se kromě jejich schopnosti posílit organismus těžilo i z jejich chuti, kterou bylo možno obohatit spousty pokrmů.  Na jaře se doporučovalo z čerstvě nasbíraných planých rostlin uvařit polévku, aby si člověk po dlouhé zimě upevnil zdraví a ještě začátkem 20. století jste mohli v tehdejších kuchařkách narazit na několik receptů obsahujících nejrozmanitější byliny. Kromě dodnes známé kopřivy se požívaly planě rostoucí bylinky jako například popenec, žebříček, jahodové a fialkové lístky, sedmikráska, čekanka a kmínové lístky.

V období detoxikace organismu můžete podpořit přirozenou očistu těla a dodat mu potřebné živiny pro obnovu a revitalizaci konzumací hrášku. Hrášek je vynikajícím zdrojem živin, které podporují celkové zdraví a vitalitu. Obsahuje řadu důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů, jako jsou vitamíny skupiny B, vitamín C, hořčík a železo, které podporují správnou funkci imunitního systému, svalovou a nervovou funkci a zdraví kostí. Díky svému vysokému obsahu vlákniny může hrášek také pomoci regulovat trávení a snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Navíc je hrášek bohatý na bílkoviny a esenciální aminokyseliny, což ho činí cenným zdrojem proteinů, zejména pro vegetariány a vegany, a přispívá k pocitu sytosti, podpoře svalové hmoty a zdravému metabolismu.

Tradičně se v lidovém léčitelství pro vyčištění organismu doporučoval pít odvar z kopřiv. Kopřiva obsahuje bohaté množství živin, včetně vitamínů A, C, K, minerálů jako je vápník, železo a draslík, které podporují zdraví kostí, imunitního systému a celkovou vitalitu. Kopřiva je známá svým detoxikačním účinkem, který podporuje čištění krve, ledvin a lymfatického systému, a může pomoci při odstraňování toxických látek z těla. Díky svému vysokému obsahu antioxidantů má kopřiva protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, které chrání buňky před poškozením a přispívají k celkovému zdraví a pohody.

Použitím hrášku a kopřivy v polévce je skvělým způsobem, jak spojit všechny jejich zdravotní benefity v jednom jídle. Hrášek dodá polévce bohatý zdroj bílkovin, vitamínů a minerálů a kopřiva přidává polévky své detoxikační účinky a vysoký obsah antioxidantů. Benefit polévky můžete ještě posílit konzumací čaje  Leros Bylinkový detox, který kromě kopřivy obsahuje exotickou dřevnatou liánu Vilcacora, kterou indiáni amazonských deštných pralesů uctívají pro její léčivé vlastnosti, dále smetanku, mátu a skořici přispívající ke správnému trávení a vřes k plynulému vylučování škodlivých látek z těla.

V polévce můžete použít další posilovače zdraví jako jsou umeocet a kuzu. Umeocet je tradiční japonský ocet vyrobený z fermentovaných švestek umeboši. Obsahuje přirozená probiotika a enzymy, které podporují zdravé trávení, posiluje imunitní systém a podporuje rovnováhu střevní mikroflóry. Umeocet má také alkalické účinky v těle, které mohou pomoci vyrovnat pH hladinu a podporovat celkovou kyselost těla. Umeocet je oblíbený pro svou unikátní chuť a aromatické vlastnosti, které dodávají jídlu lehce slaný až pikantní nádech. Kuzu je prášek z kořene rostliny Pueraria lobata, který se tradičně využívá v japonské a čínské medicíně pro své léčivé vlastnosti. Kuzu zklidňuje trávení a podporuje zdravou funkci trávicího systému. Je také známý svými protizánětlivými vlastnostmi a může pomoci při léčbě různých střevních potíží, jako jsou například průjmy, nadýmání či záněty střev. V kuchyni se používá kuzu na zahušťování omáček, polévek, džemů, pudinků, dezertů a různých omáček. Má neutrální chuť a dokáže zlepšit texturu pokrmů, aniž by je přehlušoval svou chutí.

INGREDIENCE NA POLÉVKU:

500 G MLADÉHO HRÁŠKU

½ BULVY CELERU

1 ŠALOTKA

2 KOŘENE PETRŽELE S NATÍ

2 BOBKOVÉ LISTY

1 HRST ČERSTVÝCH KOPŘIV

1 LŽÍCE UMEOCTU

2 LŽIČKY KUZU

SŮL

ČERSTVĚ MLETÝ PEPŘ

Omyté hráškové lusky vyloupejte, hrášek dávejte do misky a lusky rovnou do hrnce. Očistěte celer i kořen petržele, rozkrájejte na větší kusy a s propranou petrželovou natí i šalotkou přidejte k luskům. Zeleninu zalijte přibližně litrem vody, osolte, přidejte bobkové listy a vařte do změknutí.  Poté vývar slijte. Do čistého vývaru přisypte 2/3 vyloupaného hrášku a vařte přibližně 10 minut. (Pokud se rozhodnete použít hrášek mražený a vynecháte použití lusků, dopředu ho nerozmrazujte.). Mezitím v rukavicích očistěte kopřivy. Omyjte a ostříhejte stonky. Vsypte je do vroucího vývaru, nechte jen spařit a polévku rozmixujte. Kuzu rozmíchejte v malém množství vody a přilejte do rozmixované polévky. Přidejte umeocet, zbývající třetinu hrášku a vařte již jen maximálně 5 minut. Pokud nemáte celý hrášek v polévce rádi, vynechte tento krok a rovnou uvařte a rozmixujte všechen hrášek najednou. Před servírováním polévku případně ještě dosolte, lehce opepřete a ozdobte sedmikráskou. Použitím jarního hrášku je polévka dostatečně jemná a díky kopřivě jen lehce pikantní. Pokud byste však chtěli polévku ještě zjemnit použijte v rámci detoxikace místo smetany trochu mandlového mléka.