Přivítejte jaro s čaji v limitované edici od Lerosu. Svatý týden Velikonoční plný bylinek a tradic.

Já nejsem fiala, já jsem Verbascum

PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 30. 6. 2023

Diviznu zná téměř každý. Její nápadně vysoký stvol nesoucí výrazně žluté květy nelze v létě přehlédnout. Ostatně, už Křemílek s Vochomůrkou jí ve známém večerníčku omylem vypěstovali, a to za bujarého pokřiku „Vstávej semínko, holala, bude z tebe fiala“. Ovšem nevyrostla fiala, nýbrž Verbascum neboli divizna.

Já nejsem fiala, já jsem Verbascum

Divizny byly v naší historii využívány mnohem více než dnes. Z květů se získávalo žluté barvivo pro barvení vlasů a suché stvoly divizen sloužily k výrobě svící a loučí, protože sušený stonek funguje stejně jako bavlněný knot. A při troše snahy lze stonek využít i při manuálním rozdělávání ohně. Sbírala se i jedovatá semena, která když se pomlela a vhodila do stojaté vody, tak ryby byly natolik omámené, že se daly lovit holýma rukama. Divizna byla považována za magickou a čarodějnou bylinu. Zavěšovala se v domácnostech i chlévech k zahnání nemocí a zlých duchů. Samozřejmě se využívala i přímo k léčení. Sušené květy se užívaly vnitřně při zánětech horních cest dýchacích, plicních zánětech, při kašli, rýmě a dně. Čerstvé rozdrcené listy se přikládaly na otevřené rány, popáleniny a omrzliny. Listy též sloužily při léčbě hemoroidů a dokonce se po usušení i kouřily smotané do ruliček při  astmatu a tuberkulóze.

Dnes už víme, že většina těchto účinků je reálná a je způsobena obsahem širokého spektra účinných látek. Vyskytují se zde saponiny (např. verbaskosaponin), flavonoidy (hesperidin), iridoidy (například harpagosid, harpagid a aukubin) a větší množství slizů. Žlutá barva květů je tvořena ß-karotenem a krocinem. Dále jsou obsaženy cukry, minerály a stopy silice.  Na co tedy diviznu používat? Je mimořádně vhodná na zvládnutí kašle, a to jak vlhkého tak suchého. Má též výrazné protizánětlivé účinky a hodí při běžných zánětech dýchacích cest. Díky svému močopudnému účinku se dá využít i při zánětech dolních cest močových. Užívá se sušený květ, který je o něco účinnější než list a není tak hořký, a to v dávkách 1,5 až 2 g, dvakrát až čtyřikrát denně.  U nás v Lerosu využíváme diviznový květ do bylinných směsí na zlepšení stavu dýchacích cest u dětí i dospělých (Čaj na průdušky, Dětský čaj cesty dýchací, Dětský čaj na průdušky, Vitamín C průdušky)

Dočetli jste? Vyzkoušejte