Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Jablečník obecný Příjemná jablečná vůně i podpora trávení

Jablečník obecný Příjemná jablečná vůně i podpora trávení

Používá se k podpoře trávení. Známé je také použití při bronchitidách a při průduškovém astmatu.

Latinský název Marrubium vulgare

Lidové názvy Býčí krev, buřina, dunda, jablečník bílý, jablečník vonný, jablounek, jablouneklas, samaritánka, šedivá zelina, šedivka, vonný klas, vonoklas

Popis a výskyt Vytrvalá bylina s plstnatými listy i lodyhou. Květy jsou bílé a připomínají hluchavku. Původní v Asii, pěstovaná ve střední a severní Evropě, kde i zplaňuje. Roste na krajích cest, suchých loukách a rumištích.

Zpracování Sbírá se celá kvetoucí nať, suší se přirozeným nebo umělým teplem do 40°C.

Účinné látky Hořčiny (např. diterpenický marrubiin), třísloviny, flavonoidy, malé množství silice a slizu.

Účinky Používá se k povzbuzení chuti k jídlu, ke zlepšení trávení a na podporu tvorby žluči. Lidově se doporučuje také na vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích, bronchitidách a při průduškovém astmatu.

Rizika Nepoužívat při žlučníkových kamenech a jiných obstrukcích v žlučovodech. Není vhodný ani při žaludečních vředech.

Dávkování Jednotlivá dávka 1–2 g, 3× denně.

Zajímavosti Čerstvá rostlina vydává mírný, ale ne příliš příjemný pižmový zápach. Ten při sušení zmizí.

Sbíraná část Nať (Marrubii herba)

Sušení, sesychací poměr Pokud máme natě větší množství, je lepší sušit na sušárně teplem do 40 °C. Drogu balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr: 4 : 1.

Doba sběru Červen–září