Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

Jarní březová míza

Monika Čechová @bylinkova_terapie 5. 4. 2023

Když začátkem dubna po dlouhé zimě přichází jaro, stromy nalévají své pupeny a proudí jimi míza. Říkáme jí vzestupná míza, protože právě v tomto jarním období stoupá od kořenů k rozvíjejícím se pupenům. Strom dokáže za den vyprodukovat i několik litrů této životodárné mízy. Proudění mízy zesiluje během dne, večer a v noci naopak úplně ustává.

Jarní březová  míza

V  minulosti, se lidé navrtávali kmeny břízy a skrz dřevěné brčko z nich vytékla míza. Tu pak hojně užívali pro své zdraví. Tento zvyk se zachoval u východních Slovanů, kteří březovou šťávu nechávali zakvasit na slunci jako osvěžující nápoj. Ženy tuto mízu pily čerstvou i zkvašenou a považovaly ji za elixír života přinášející  plodnost, krásu a zdraví. Míza obsahuje kromě cukru také mnoho enzymů, minerálních látek, aminokyselin i organických kyselin např. vápník, hořčík, zinek a draslík. Právě díky draslíku se míza také využívala také využívala také jako náhrada mateřského mléka. Březová míza je vskutku blahodárná, ale teče jen pár týdnů na počátku jara.

Jsem však zásadně proti navrtávání stromů a volím šetrnější odběr této jarní březové mízy, jak vidíte ve videu.

  1. Pokud máte břízy ve své zahradě, ustřihněte nejnižší větvičky, které směřují k zemi.
  2. Na větvičky upevněte lahvičku nebo pevný sáček pomocí provázku. Lahvičku ponechte na větvičce celý den i noc. Nebojte se, pokud ustřihnete dvě nebo tři větvičky, bříza se omladí a nijak ji to neuškodí. Rozhodně to není invazivní zásah jako nartávání stromů.
  3. Po odejmutí lahvičky větvičky „zapečeťte“ pomocí hlíny, ze které po navlčení vytvoříte lepkavou hmotu jíž zalepíte konec ustřihlé větvičky. Můžete použít roztopený včelí vosk, kterým kapající konec větvičky „zazátkujete“. Vždy nezapomeňte bříze poděkovat, pohladit její kmen a bíločernou kůru.

Léčivé vlastnosti

Mízu z břízy je nejlépe užívat v čerstvém stavu, třeba 5 x denně 1 lžičku smíchat s vodou. Mízu můžete používat i zvnějšku na pleť a masáž vlasové pokožky. Je také vhodná jako drenáž, tedy pomáhá odstraňovat nadměrnou vodu z těla, detoxikovat a podporuje funkci ledvin. Míza využijete také při chronickém revmatismu. Mattioli píše v roce 1565 ve svém herbáři : „Míza má tak silný účinek, že rozbíjí kámen v ledviních i v močovém měchýři.“  Zmiňuje také, že odstraňuje skvrny v obličeji a kůže je tak díky míze krásná a omlazená. V ústech zase podle něj léčí bolavé vředy.

Kromě březové mízy můžete na konci zimy využít i její kůru, jak jsme se naučili již dříve nebo si vychutnat březové listy v LEROS čaji Štíhlá linie   nebo Močové cesty & ledviny.

Dočetli jste? Vyzkoušejte