Březová kůra

Monika Čechová @bylinkova_terapie 3. 3. 2023

Břízy svými ladnými kmeny krášlí naši krajinu po celý rok, ale její lístky zatím čekají na svůj čas. Můžeme však využít kůru z mladých březových větviček, která se nazývá též „zelená kůra“. V této kůře jsou obsaženy stejné látky jako v listech a pupenech.

Březová kůra

Odpradávna je bříza přirovnávána ke štíhlé dívce v rozpuku mládí, s rozevlátými vlasy, plné života, síly a radosti. Je symbolem propukajícího jara, ale také stromem, z nějž nezůstane téměř nic nevyužito – od mízy až po dřevo.

Březovou kůru už po staletí úspěšně používají tradičními léčitelé. Kůra z břízy je záchranou z těžkých onemocnění. Můžete ji nasušit a připravit z ní silný odvar a využít ji na hnisavé rány a plísňové kožní ložiska. Bříza jako strom má také vynikající bioenergetický účinek. V březovém háji se budete cítit uvolnění, čilí a plni životní energie. 

Usušená kůra se také rozemílá nebo roztlouká na zelený prášek.  Prášek se pak používá například na omývání pletí v odvaru a k omývaní vlasů. Jemným práškem se též zasypávají různé rány na kůži. Prášek může být také součástí čajů na ledviny (třeba LEROS Močové cesty, ledviny),  dnu a revma nebo močové cesty. 

Bříza umí  také zmírňovat zvýšenou tělesnou teplotu, tedy má antipyretické účinky. Antipyretika jsou řazeny k lékům, které se též nazývají analgetika. Jedná se o podobnou skupinu účinných látek, jejíž účinky zmírňují bolest a horečku. 

Bříza obsahuje látku betulin a ta má velmi silné antivirové, protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti. Betulin chrání jaterní buňky před poškozením různými chemikáliemi, zabraňuje výskytu rakovinných buněk. Pomáhá neutralizovat a odstraňovat škodlivé látky z těla. Zmírňuje projevy alergií: alergická rinitida, slzení (senná rýma), kožní vyrážky atd. Usnadňuje průběh nemoci.