Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Kontryhel obecný Léčivá bylina, kterou ocení hlavně ženy

Kontryhel obecný Léčivá bylina, kterou ocení hlavně ženy

Používá se jako svíravý prostředek proti krvácení a při průjmech a má močopudné a uklidňující účinky. Tradičně se doporučuje hlavně v gynekologii při bolestivé menstruaci a při obtížích klimakteria.

Latinský název Alchemilla vulgaris

Lidové názvy Husí nožka, husí drápky, rosička, polní muškát, pláštíček Panny Marie, kondolík, stříbrník, alchemilka, arcisléz, bylina alchymistů, divý muškát, husí šlapka, hvězdoš, kloboučky, kontrhal, lví stopa, lví noha, nebeská rosa, perlová bylina

Popis a výskyt Nízká trvalka, pro kterou je typický celistvý, dlanitě laločnatý list. Původní v chladnějších oblastech Evropy a Asie. Roste na okrajích lesů, pasekách a loukách.

Zpracování Sbírá se kvetoucí nať.

Účinné látky Třísloviny (6–8 %, zejména ze skupiny ellagotaninů), flavonoidy a triterpeny.

Účinky Používá se jako svíravý prostředek proti krvácení a při průjmech a má mírně antibakteriální vlastnosti. Lidově se používá u žen při bolestivé menstruaci a při obtížích klimakteria – tyto účinky ale nejsou vědecky podloženy.

Rizika Nemá vážnější rizika. Při vyšších dávkách může způsobovat zácpu.

Dávkování 1,5–2 g, až třikrát denně ve formě nálevu (čaje).

Zajímavosti Kontryhel byl spojován s Pannou Marií díky tvaru listů a jejich okraji, který prý připomíná okraj jejího pláště. Byla také jednou z několika málo bylin používaných do věnců během slavností Těla a Krve Páně.

Sbíraná část Nať (Alchemillae herba)

Sušení, sesychací poměr Kontryhel sušíme v tenké vrstvě na stinném a dobře větraném místě. Lépe než na papírech se suší na sítech, kde je umožněn přístup vzduchu z obou stran. Nať se snadno zapařuje, proto ji během sušení obracíme. Správně usušený kontryhel si ponechá svou světlezelenou barvu. Je křehký a velmi se drobí, vyžaduje tedy opatrnou manipulaci. Balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr: 5 : 1.

Doba sběru Květen–září

Kde se ukrývá Kontryhel obecný