Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Koriandr setý Koření, které pomáhá s trávicími problémy

Koriandr setý Koření, které pomáhá s trávicími problémy

Převážně se používá v kuchyni jako koření, zvyšuje chuť k jídlu. Dále působí proti nadýmání, mírní křeče a příznivě působí na nervovou soustavu. Má podobné účinky jako kmín.

Latinský název Coriandrum sativum

Lidové názvy Anýz štěničný, koliandr, koliandr římský, kyšinec, kyšnec

Popis a výskyt Jednoletá aromatická bylina původem z oblasti mezi Středozemím a Kavkazem. Pěstují se dvě odlišné odrůdy, které se liší velikostí plodů (velkoplodá a maloplodá).

Zpracování Sbírají se a suší zralé kulaté plody, které jsou ve skutečnosti dvounažka. Obvykle se při sběru a sušení nepůlí v jednotlivé nažky. Jako koření slouží i čerstvý list, který má poněkud odlišné aroma.

Účinné látky Silice (0,2–1 %, hlavními složkami jsou linalol, pineny, geraniol a terpineny), dále olej, bílkoviny, třísloviny.

Účinky Je široce používán jako koření, a to jak plod, tak list nebo nať. Má podobné účinky jako kmín, takže zvyšuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání a mírní křeče trávicího traktu. Podporuje produkci žaludečních šťáv a žluči. V čajových směsích se používá i na zlepšení jejich chuti a vůně.

Rizika Bez významnějších rizik, vyskytují se však alergie na koriandr.

Dávkování Jednotlivá dávka 1 g, užívá se před nebo po jídle.

Zajímavosti Spolu s kmínem a koprem patří mezi jedno z nejstarších koření.

Sbíraná část Plod (Coriandri fructus)

Sušení, sesychací poměr Po vymlácení se plody přečistí a dosuší – jako všechny drogy s obsahem silic – v tenké vrstvě a ve vzdušných prostorách. Umělé teplo nesmí překročit 35 °C. Balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr: 1 : 1.

Doba sběru Červenec–srpen

Kde se ukrývá Koriandr setý