Křen: český ženšen

Monika Čechová @bylinkova_terapie 16. 11. 2021

KŘEN SELSKÝ (Armoracia rusticana) má mohutný a odolný kořen, který v sobě ukrývá velkou sílu a stejně „silně“ i chutná. Do naší země ho přinesli už staří Slované v době stěhování národů a můžete ho najít i v divoké přírodě. Má rád vlhčí místa a poznáte ho podle velkých listů, které po utrhnutí a promnutí v rukou vydávají štiplavou vůní.

Křen: český ženšen
Léčivé účinky kořene

Matthioli ve svém herbáři napsal: „Křen jest užitečný při všech neduzích, při nichž pomáhá ředkev, avšak jest mocnější zvláště k vypuzování moče, kamene a písku. Doušek vína, v němž se přes noc močilo 7–10 nakrájených koláčků křenových, vypitý ráno na lačný život, žene velmi mocně kámen, moč a menses. Křen odpírá jedu, zahřívá žaludek a odnímá dušnost“.

Křen je bohatá zásobárna vitamínu C, ale obsahuje také vitamíny B1, B2, B3, E a minerální látky jako jsou železo, hořčík, vápník, fosfor, dále také antibakteriální a protiplísňové látky. Velmi dobře podporuje trávení, stimuluje vylučování trávicích enzymů, právě proto se odpradávna podává k ovaru či tučnému masu strouhaný křen nebo křenová omáčka.

Křenové víno

Křenové víno je jednoduché na přípravu, ale velmi účinné při podpoře žlučníku a napomáhá též k vypuzení žlučníkových kaménků. Můžete si ho dopřát při slabosti, na podporu imunity a po nemoci na rekonvalescenci. Toto víno je výborné také pro zpevnění pohybového aparátu a říká se, že omlazuje.

  1. Nastrouhejte asi 5–8 polévkových lžic očištěného křenu.
  2. Zalijte 0,5 l suchého červeného vína s větším obsahem tříslovin (např. frankovka, svatovavřinecké).
  3. Protřepejte a nechte ve tmě a v chladu odpočívat alespoň týden.
  4. Přeceďte

Dávejte si večer malou štamprličku. Pro intenzivnější účinek užívejte 2x denně, ráno a večer.

Pozor! Tato kůra se nesmí provádět déle jak jeden měsíc.

Dočetli jste? Ochutnejte