Lékořice lysá Horním cestám dýchacím ulevíte lééékořicí
Používá se při onemocnění horních cest dýchacích, ulehčuje odkašlávání, působí mírně projímavě a protizánětlivě.
Latinský název Glycyrrhiza glabra
Lidové názvy Osládeř, sladké dřevo, sladké koření, sladký kořen
Popis a výskyt Vytrvalá bylina s mohutnými kořeny a dlouhými výběžky. Je domácí v jižní Evropě a Střední Asii. Pěstuje se hlavně ve Španělsku, Itálii a Francii, u nás byly založeny kultury na jižní Moravě.
Zpracování Na podzim se vykopávají kořeny tří- nebo čtyřletých rostlin. Omyjí se, nařežou a usuší. Před usušením se někdy loupou, a tím se zbavují nahořklé chuti. Loupaná droga má však menší účinky.
Účinné látky Saponiny (hlavně glycyrrhizin – jde o sůl kyseliny glycyrrhizové a má velmi sladkou chuť ), flavonoidy, izoflavonoidy a chalkony. Dále jsou obsaženy cukry a škrob.
Účinky Používá se jako expektorans, čili pomáhá vykašlávání při zánětech horních cest dýchacích. Má i mírně projímavé účinky a při vnitřním užívání má protizánětlivý efekt v trávicí soustavě. Glycyrrhizin potlačuje tvorbu žaludečních šťáv a příznivě působí při žaludečních vředech.
Rizika Při dlouhodobějším pravidelném užívání nebo při vysokých dávkách se objevují nežádoucí účinky jako například zadržování vody, zvýšený krevní tlak, arytmie a další.
Dávkování 1,5 až 2 g jako nálev (čaj), 3 až 4x denně. Užívá se maximálně 4 týdny.
Zajímavosti Velká část sklizně se zpracovává na zahuštěnou lékořicovou šťávu. Vyrábí se vyluhováním kořene horkou vodou, výluh se vyčeří a odpaří do konzistence hustého extraktu. Ten se pak formuje do bloků nebo tyčinek a suší. Vzniká takzvaný pendrek.
Sbíraná část Kořen (Liquiritiae radix)
Sušení, sesychací poměr Kořeny se sbírají v červnu nebo v říjnu (u druhu pěstovaného třetím rokem), a to nejlépe v době, kdy rostlina nasazuje květ. Nejméně glycyrrhizinu mají v srpnu, jarní výnos je nižší nez podzimní. Po vykopání se kořeny rychle omyjí, popřípadě oloupou, a suší se nejvýše při 40 °C. Droga má slabý charakteristický pach a sladkou chuť. Kořeny se loupou, aby se odstranily pryskyřičnaté, nepříjemně chutnající látky. Správně sušená, loupaná droga má sírově žlutou barvu.
Doba sběru Červen nebo říjen