Len setý Lněná semínka bohatá na omega mastné kyseliny

Len setý Lněná semínka bohatá na omega mastné kyseliny

Díky obsahu slizu se semeno lnu používá při zácpě. Zevně jako obklady při zánětech pokožky.

Latinský název Linum usitatissimum

Lidové názvy Len užitečný, len užitkový, trhovníček

Popis a výskyt Jednoletka s modrými květy, která se pěstuje pro lněné vlákno ze stonků nebo pro olejnatá semena. Pro tento účel se pěstují odrůdy s hojně rozvětveným stonkem a četnými květy. Plodem je tobolka s 10 přihrádkami obsahujícími po jednom semeni.

Zpracování Získávají se semena v plné zralosti, tzn. když jsou hnědá. Semena se užívají přímo nebo je z nich pro technické účely lisován olej.

Účinné látky Sliz (6 až 10 %) , olej (v semeni 30 až 40 %), bílkoviny, malé množství kyanogenních glykosidů a lignanů (atairesinol a secoisolariciresinol).

Účinky Semena mají díky obsahu slizu mírný projímavý účinek. Po nabobtnání ve vodě zaplňují žaludek a zahání pocit hladu. Při dlouhodobějším podávání působí protizánětlivě, snižují krevní tlak. Též se využívá při zánětech dýchacích cest na snížení dráždění ke kašli. Lidově se používajíi zevně k přípravě obkladů na záněty kůže. Olej slouží k doplnění nenasycených mastných kyselin ve stravě a jako pomocná látka k výrobě mastí, krémů a rostlinných mýdel.

Rizika U citlivějších osob může vyvolat trávicí obtíže. V nezralých semenech není ještě dokončena přeměna škrobu v sliz, takže jsou neúčinná a díky vyššímu obsahu kyanogenních glykosidů i mírně jedovatá.

Dávkování Semena se užívají vnitřně v dávce 5 – 10 g, a to buď celá nebo drcená. Oleje do maximální denní dávky 50 g.

Zajímavosti Lněný olej má též značné technické využití, slouží při výrobě barev a fermeží.

Sbíraná část Semeno (Semen lini)

Sušení, sesychací poměr Len se sklízí v době plné zralosti – semena v tobolce jsou hnědá a listy již opadané. Kosíme celou nať a vážeme do snopků. Po oschnutí se semena vymlátí, vyčistí a nechají dosušit. Suší se přirozeným teplem na vzdušných místech nebo na sušárně s teplotou do 40 °C. Během sušení se semena převrací. Sesychací poměr 1 : 1.

Doba sběru Srpen–září