Je nám moc líto, ale vzhledem k přetvávajícím vysokým teplotám jsme museli zastavit prodej některých kosmetických výrobků, které jsou na takovéto počasí citlivé. Děkujeme za pochopení.

Len setý Lněná semínka bohatá na omega mastné kyseliny

Len setý Lněná semínka bohatá na omega mastné kyseliny

Díky obsahu slizu se semeno lnu používá k podpoře normální pravidelné funkce střevního traktu a přispívá k normálnímu trávení. Zevně jako obklady na pokožku.

Latinský název Linum usitatissimum

Lidové názvy Len užitečný, len užitkový, trhovníček

Popis a výskyt Jednoletka s modrými květy, která se pěstuje pro lněné vlákno ze stonků nebo pro olejnatá semena. Pro tento účel se pěstují odrůdy s hojně rozvětveným stonkem a četnými květy. Plodem je tobolka s 10 přihrádkami obsahujícími po jednom semeni.

Zpracování Získávají se semena v plné zralosti, tzn. když jsou hnědá. Semena se užívají přímo nebo je z nich pro technické účely lisován olej.

Účinné látky Sliz (6 až 10 %) , olej (v semeni 30 až 40 %), bílkoviny, malé množství kyanogenních glykosidů a lignanů (atairesinol a secoisolariciresinol).

Účinky Semena díky obsahu slizu podporují normální pravidelnou funkci střevního traktu a normální trávení. Po nabobtnání ve vodě zaplňují žaludek, a tak přispívají ke kontrole tělesné hmotnosti. Zevně se semena lnu používají k přípravě obkladů. Olej slouží k doplnění nenasycených mastných kyselin ve stravě a jako pomocná látka k výrobě mastí, krémů a rostlinných mýdel.

Rizika U citlivějších osob může vyvolat trávicí obtíže. V nezralých semenech není ještě dokončena přeměna škrobu v sliz, takže jsou neúčinná a díky vyššímu obsahu kyanogenních glykosidů i mírně jedovatá.

Dávkování Semena se užívají vnitřně v dávce 5 – 10 g, a to buď celá nebo drcená. Oleje do maximální denní dávky 50 g.

Zajímavosti Lněný olej má též značné technické využití, slouží při výrobě barev a fermeží.

Sbíraná část Semeno (Lini semen)

Sušení, sesychací poměr Len se sklízí v době plné zralosti – semena v tobolce jsou hnědá a listy již opadané. Kosíme celou nať a vážeme do snopků. Po oschnutí se semena vymlátí, vyčistí a nechají dosušit. Suší se přirozeným teplem na vzdušných místech nebo na sušárně s teplotou do 40 °C. Během sušení se semena převrací. Sesychací poměr 1 : 1.

Doba sběru Srpen–září