Levandule lékařská Důvěrně známé aroma zklidní váš den

Levandule lékařská Důvěrně známé aroma zklidní váš den

Slabší uklidňující prostředek při nervovém vyčerpání a při potížích se spaním. Zevně se užívá do koupelí při špatně se hojících ranách, do relaxačních a regeneračních koupelí, má široké využití v kosmetice.

Latinský název Lavandula angustifolia

Lidové názvy Devandule, Devandula, Dulenka, Špikrnát, Špikanádr, Špika, Špikrnágl.

Sbíraná část Květ, nať s květem (Lavandulae flos)

Použití

Účinky na pleť Tato bylinka s uklidňující vůní je v kosmetice využívána především kvůli svým dezinfekčním a antibakteriálním účinkům. Vhodná pro všechny typy pleti, velmi dobře ji snáší i dětská pokožka. Nejlepší účinky má především na mastnou a aknózní pokožku, protože pomáhá zmírnit tvorbu mazu a v boji proti akné a jiným pupínkům.

Obsahové látky Silice (1-3 %), glykosidy, třísloviny.

Doba sběru Červenec, srpen

Sušení, sesychací poměr Květ - květonosné stonky sušíme co nejrychleji, nejlépe rozprostřené v průvanu a na stinném místě. Můžeme je sušit i zavěšené ve svazečcích. Pokud sušíme umělým teplem, neměla by teplota přesáhnout 35 °C. Po usušení květ sdrháváme, a to buď ručně, nebo jej odrolíme přes síto. Usušenou levanduli chráníme před vlhkem a světlem. Balíme buď do uzavíratelných nádob nebo pevných papírových obalů. Nať s květem - sušíme vždy ve stínu, na vzdušném místě. Během sušení zacházíme s natí opatrně, aby nedošlo k opadání květů. Balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr: nať 4:1, květ 3:1.