Levandule lékařská Důvěrně známé aroma zklidní váš den

Levandule lékařská Důvěrně známé aroma zklidní váš den

Slabší uklidňující prostředek při nervovém vyčerpání a při potížích se spaním. Zevně se užívá do koupelí při špatně se hojících ranách, do relaxačních a regeneračních koupelí, má široké využití v kosmetice.

Latinský název Lavandula angustifolia

Lidové názvy Devandule, devandula, dulenka, špikrnát, špikanádr, špika, špikrnágl

Popis a výskyt Bohatě větvený polokeř s typickými aromatickými květy na dlouze stopkatých klasech. Je původní v západním Středozemí. Existuje v četných formách, lišících se morfologicky a obsahem i složením silice. Kvalitnější silici dávají rostliny z oblasti Středozemí, zvláště z vyšších poloh.

Zpracování Sbírají se celá květenství, která se suší. Naprostá většina produkce se ovšem začerstva destiluje vodní parou a získaná silice se využívá v kosmetice a parfumérském průmyslu.

Účinné látky Silice (1 až 3 %,hlavními složkami jsou linalylacetát, linalol, geraniol, limonen, a další), kumariny (umbeliferon, herniarin), třísloviny, steroly, hydroxyskořicové kyseliny.

Účinky Mírně zklidňující prostředek při nervovém vyčerpání a při potížích se spaním. Podporuje vylučování žluči a může tedy sloužit i k úpravě trávení.

Rizika V běžných dávkách bez výraznějších rizik. Ve vyšších dávkách může způsobit zácpu a u dospívajících chlapců byla při dlouhodobém užívání zaznamenána gynekomastie.

Dávkování Vnitřně je jednotlivá dávka 1,0 – 2 g sušeného květu nebo 0,02 g silice, 3× denně.

Zajímavosti Levandule se tradičně dávala do šatníků a skříní, neboť její vůně odpuzuje šatní moly.

Sbíraná část Květ, nať s květem (Lavandulae flos)

Sušení, sesychací poměr Květ – květonosné stonky sušíme co nejrychleji, nejlépe rozprostřené v průvanu a na stinném místě. Můžeme je sušit i zavěšené ve svazečcích. Pokud sušíme umělým teplem, neměla by teplota přesáhnout 35 °C. Po usušení květ sdrháváme, a to buď ručně, nebo jej odrolíme přes síto. Usušenou levanduli chráníme před vlhkem a světlem. Balíme buď do uzavíratelných nádob, nebo pevných papírových obalů. Nať s květem – sušíme vždy ve stínu, na vzdušném místě. Během sušení zacházíme s natí opatrně, aby nedošlo k opadání květů. Balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr: nať 4 : 1, květ 3 : 1.

Doba sběru Červenec, srpen

Účinky na pleť Zevně se užívá do koupelí při špatně se hojících ranách, do relaxačních a regeneračních koupelí, má široké využití v kosmetice. Zde je vhodná pro všechny typy pleti, velmi dobře ji snáší i dětská pokožka. Nejlepší účinky má především na mastnou a aknózní pokožku, protože pomáhá zmírnit tvorbu mazu a v boji proti akné a jiným pupínkům.