Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

Levandulová historie

PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 5. 1. 2023

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia, též jako Lavandula officinalis) je bylina, která je po celé Evropě dobře známa a hojně pěstována. V posledních několika letech její popularita v Čechách i na Moravě značně stoupla. K dostání je řada produktů, od domácích levandulových šťáv a limonád, přes přírodní kosmetická mýdla, až k levandulovým svíčkám a polštářům. Vyrostlo u nás několik desítek levandulových farem, kde se levandule pěstuje a zároveň zpracovává na tyto výrobky. Kde se ale levandule vzala a jak se historicky používala?

Levandulová historie

 

Levandule lékařská je původem z horských oblastí Pyrenejského poloostrova a již ve starověku se rozšířila na území dnešní jižní Francie a většiny Itálie. Na východ se dostávala i podél severního pobřeží Afriky. První zmínky o jejím používání pochází z Egypta, kde se využívala hlavně jako vůně do koupelí, a také jako součást mumifikačních přípravků. Římané ji používali obdobně: byla hojně používaná v klasických římských veřejných lázních. Ostatně zde dostala i svůj dnešní název. Latinské slovo „lavare“ znamená „mýt se“. Je zde ještě jedna souvislost s mytím, lépe řečeno s praním prádla: ve starověku i později ve středověku se po vyprání dávalo prádlo sušit na keříky levandule, aby nasálo její vůni. Mimo sezónu se používaly sušené levandulové metličky, které se vkládaly do truhel a skříní za stejným účelem.

Léčebné používání levandule se objevilo ve větší míře až ve středověku. Levandule začala být nejdříve považována za afrodiziakum a za rostlinu přinášející lásku a vášeň. Dnes často používané polštářky s levandulí na lepší spánek vznikly patrně ze staré tradice, kde si mladé dívky zašívaly do polštářů levanduli, aby jim přinesla mladého a krásného ženicha. Později se začala používat i při různých bolestech, bakteriálních a plísňových infekcích, depresích, křečích, poruchách trávení, k podpoře hojení ran a jako sedativum. Speciálně ve Španělsku dodnes přetrvává tradice používat levanduli při cukrovce a je součástí některých komerčních antidiabetických přípravků. V Chile zase pijí ženy levandulový čaj, aby vyvolaly nebo zvýšily menstruaci.

Málo z těchto účinků se však dá skutečně vědecky prokázat. Pozorovatelné jsou účinky na nervovou soustavu: levandule může pomáhat při úzkosti a neklidu, případně při nespavosti. Ze studia obsahových látek se také zdá pravděpodobný i vliv na gastrointestinální potíže. Ostatní tradiční účinky jsou spíše staré legendy a pověry.

Kouzlo jejího působení na pocuchané nervy můžete vyzkoušet v našem čaji „Levandulové zklidnění“ a její vůni objevíte i v našich kosmetických přípravcích, například v hydratačním krému na ruce Voda