Máta peprná Svěží aroma pro léčbu a každodenní vzpruhu

Máta peprná Svěží aroma pro léčbu a každodenní vzpruhu

Máta peprná je silně aromatická rostlina povzbuzující tvorbu a vylučování žluče, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče. Přidává se do různých čajových směsí za účelem úpravy nepříjemné chuti.

Latinský název Mentha piperita

Lidové názvy Fefrmincka, větrná bylina, bylina Matky Boží, koření fefrmincové, máta pepřová, minta, náma, peprnej balšám, větrové koření

Popis a výskyt Vytrvalá bylina pěstovaná v mírném pásmu. Planě se nevyskytuje. Máta peprná není jednotným druhem, nýbrž křížencem několika druhů máty. Množí se pouze vegetativně.

Zpracování Nať nebo samostatné listy se sklízejí na začátku kvetení. Z nati se destiluje silice.

Účinné látky Silice (1 až 2 %, složení silice záleží na původu a kultivaru. Obvykle obsahuje mentol, menton, piperiton, pineny, jasmon, mentofuran a další složky), třísloviny (6 až 12%), flavonoidy, triterpenické hořčiny a hydroxyskořicové kyseliny.

Účinky Nať i list máty zvyšuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání a používá se i při žlučníkových chorobách, protože povzbuzuje tvorbu a vylučování žluče. Přidává se do různých čajových směsí za účelem úpravy nepříjemné chuti. Mátová silice uvolňuje křeče trávicí a urogenitální soustavy, takže se doporučuje při břišních kolikách a silných křečích při menstruaci. Silice také slouží jako korigens chuti a zápachu. Největší množství se zpracovává v kosmetickém a potravinářském průmyslu (zubní pasty, ústní vody, žvýkačky). V kosmetice se nejlépe hodí na mastnou a aknózní pleť. Zároveň podporuje prokrvení pokožky a její tonizaci. Má i mírně antiseptické účinky.

Rizika U citlivějších osob vyvolává nevolnost (zejména máta s vyšším obsahem methofuranu). Nedoporučuje se užívat při žaludečních vředech, jícnovém refluxu a při žlučníkových kamenech nebo jiných vážnějších chorobách žlučníku.

Dávkování Nať nebo samotný list v dávkách 1,5 až 3 g jako nálev (čaj), 2 až 3× denně. Vnitřní užití silice v dávce 0,6 – 1,2 g, ve formě tobolek, maximálně 4 týdny. Zevně jako 10% přípravky nejdéle 2 týdny.

Zajímavosti Ze silice se izoluje menthol, který vyvolává na kůži pocit chladu, a to specifickým podrážděním nervových zakončení pro vnímání chladu. Působí též slabě anesteticky. Odstraňuje svědění, snižuje sekreci sliznic.

Sbíraná část List, nať (Menthae piperitae folium, Menthae piperitae herba)

Sušení, sesychací poměr Nať máty se sklízí před, nejpozději na počátku květu, když dorostla do výšky asi 20 až 30 cm. List sklízíme stejným způsobem, sdrháváme ale ještě před sušením. Listy se suší na lískách nebo sítech ve vrstvě do 5 cm na stinných a vzdušných místech nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Během sušení opatrně načechráváme. Listy balíme do papírových pytlů. Nať sušíme ve vrstvě do 10 cm, vždy ve stínu. Během sušení dostatečně větráme. Při použití umělého tepla nesmí teplota překročit 40 °C. Mátu balíme do papírových pytlů nebo jutových žoků. Sesychací poměr: list 5 : 1, nať 4 : 1.

Doba sběru Červen–září

Účinky na pleť V kosmetice se nejlépe hodí na mastnou a aknózní pleť. Zároveň podporuje prokrvení pokožky a její tonizaci. Má i mírně antiseptické účinky.

Kde se ukrývá Máta peprná

LEROS Ranní zahřátí
15%

Ranní zahřátí

59 Kč 69 Kč
LEROS Hluboký spánek
15%

Hluboký spánek

59 Kč 69 Kč
LEROS Bylinkový detox
15%

Bylinkový detox

59 Kč 69 Kč
LEROS Štíhlá linie
15%

Štíhlá linie

59 Kč 69 Kč
LEROS Nervinae pro koně

Nervinae pro koně

739 Kč