Vzhledem k vytíženosti eshopu doporučujeme vánoční dárky objednat co nejdříve. Dle zkušeností z předchozích let dopravci spolu s blížícími se svátky prodlužují termíny dodání. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Máta peprná Svěží aroma pro léčbu a každodenní vzpruhu

Máta peprná Svěží aroma pro léčbu a každodenní vzpruhu

Máta peprná je silně aromatická rostlina povzbuzující tvorbu a vylučování žluče, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče. Přidává se do různých čajových směsí za účelem úpravy nepříjemné chuti.

Latinský název Mentha piperita

Lidové názvy Fefrmincka, balšám, Větrná bylina, Bylina Matky Boží, Koření fefrmincové, Máta pepřová, Máta římská, Máta zahradní, Minta, Náma, Peprnej balšám, Větrové koření.

Sbíraná část List, nať (Menthae piperitae folium, Menthae piperitae herba)

Použití

Účinky na pleť Máta má protizánětlivé účinky, pomáhá optimalizovat tvorbu kožního mazu a bojovat proti vzniku akné. Díky tomu se nejlépe hodí na mastnou a aknózní pleť. Zároveň podporuje prokrvení pokožky a její tonizaci. Antiseptické účinky se dají využít při léčbě oparu, ekzémů nebo lupénky.

Obsahové látky Silice (0,5-4 %, bežně 0,8-1,2 %, obsahuje mentol, menton, mentofuran), třísloviny, flavonoidy, triterpeny a organické kyseliny.

Doba sběru Červen - září

Sušení, sesychací poměr Nať máty se sklízí před, nejpozději na počátku květu, když dorostla do výšky asi 20 až 30 cm. List sklízíme stejným způsobem, sdrháváme ale ještě před sušením. Listy se suší na lískách nebo sítech ve vrstvě do 5 cm na stinných a vzdušných místech nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Během sušení opatrně načechráváme. Listy balíme do papírových pytlů. Nať sušíme ve vrstvě do 10 cm, vždy ve stínu. Během sušení dostatečně větráme. Při použití umělého tepla nesmí teplota překročit 40 °C. Mátu balíme do papírových pytlů nebo jutových žoků. Sesychací poměr: list 5:1, nať 4:1.

Kde se ukrývá Máta peprná

LEROS Detox čistící čaj
26%

Detox čistící čaj

29 Kč 39 Kč
LEROS Bylinky & guarana
24%

Bylinky & guarana

45 Kč 59 Kč
LEROS Nervinae pro koně

Nervinae pro koně

650 Kč
LEROS Alvisan NEO sypaný
SÚKL kvalita

Alvisan NEO sypaný

LEROS Alvisan NEO
SÚKL kvalita

Alvisan NEO

LEROS Čaj pro štíhlou linii
26%

Čaj pro štíhlou linii