Mateřídouška obecná Oblíbená bylinka ceněná pro všestranné blahodárné účinky

Mateřídouška obecná Oblíbená bylinka ceněná pro všestranné blahodárné účinky

Zevně se používá při zánětech v ústech a ve formě obkladů a koupelí při nehojících se ranách. Vnitřně se podává při poruchách trávení spojených s plynatostí a kolikami, ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv. Zvyšuje sekreci hlenu v dýchacích cestách.

Latinský název Thymus serpyllum

Lidové názvy Douška mateří, Mateřinka, Chodec, Žadovník, Dymián, Mateřánek, Polní tymián.

Sbíraná část Nať (Serpylli herba)

Použití

Účinky na pleť Mateřídouška pomáhá pleť regenerovat, zklidňovat a zvláčňovat. Zlepšuje její elasticitu a prokrvení, optimalizuje činnost mazových žláz. Má také mírné antiseptické účinky.

Obsahové látky Silice (různé složení podle taxonu a sběru z lokality - převládá thymol, karvakrol, linalol, terpineol), třísloviny, hořčiny, flavonoidy.

Doba sběru Červen - srpen

Sušení, sesychací poměr Mateřídoušku sušíme na sítech buď přirozeným nebo umělým teplem do 35 °C. Síta jsou vhodná zejména proto, že nízký vzrůst rostlin umožňuje snadné usazování prachu a bláta na listech a nati. Mnoho prachu opadá během sušení, a pokud se suší jen na papírech, bývá smeten i do suché drogy, což je nežádoucí. Při sušení mateřídoušku neobracíme nebo jen velmi opatrně, aby neopadal list a květ. Jinak se mateřídouška suší snadno - není náchylná k zapařování. Správně sušená droga si zachovává svou původní barvu květů i listů. Usušenou drogu chráníme před vlhkem a světlem, balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr 4:1.