Mateřídouška obecná Oblíbená bylinka ceněná pro všestranné blahodárné účinky

Mateřídouška obecná Oblíbená bylinka ceněná pro všestranné blahodárné účinky

Zevně se používá při zánětech v ústech a ve formě obkladů a koupelí při nehojících se ranách. Vnitřně se podává při poruchách trávení spojených s plynatostí a kolikami, ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv. Zvyšuje sekreci hlenu v dýchacích cestách.

Latinský název Thymus serpyllum

Lidové názvy Douška mateří, Mateřinka, Chodec, Žadovník, Dymián, Mateřánek, Polní tymián.

Sbíraná část Nať (Serpylli herba)

Obsahové látky Silice (různé složení podle taxonu a sběru z lokality - převládá thymol, karvakrol, linalol, terpineol), třísloviny, hořčiny, flavonoidy.

Doba sběru Červen - srpen

Sušení, sesychací poměr Mateřídoušku sušíme na sítech buď přirozeným nebo umělým teplem do 35 °C. Síta jsou vhodná zejména proto, že nízký vzrůst rostlin umožňuje snadné usazování prachu a bláta na listech a nati. Mnoho prachu opadá během sušení, a pokud se suší jen na papírech, bývá smeten i do suché drogy, což je nežádoucí. Při sušení mateřídoušku neobracíme nebo jen velmi opatrně, aby neopadal list a květ. Jinak se mateřídouška suší snadno - není náchylná k zapařování. Správně sušená droga si zachovává svou původní barvu květů i listů. Usušenou drogu chráníme před vlhkem a světlem, balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr 4:1.