Mateřídouška úzkolistá Oblíbená bylinka ceněná pro všestranné blahodárné účinky

Mateřídouška úzkolistá Oblíbená bylinka ceněná pro všestranné blahodárné účinky

Používá se ke kloktání při zánětech v ústech a ve formě obkladů a koupelí při nehojících se ranách. Vnitřně se podává při poruchách trávení spojených s plynatostí a kolikami a má mnoho dalších účinků.

Latinský název Thymus serpyllum

Lidové názvy Douška mateří, mateřinka, chodec, žadovník, mateřánek, polní tymián

Popis a výskyt Drobná bylina s plazivou a částečně dřevnatějící větvenou lodyhou. Po rozemnutí má typickou jemnou vůni. Kvete drobnými fialovými kvítky uspořádanými do kulovitého koncového lichoklasu. Vyskytuje se v mnoha odrůdách v mírném pásmu Evropy a Asie.

Zpracování Sbírá se kvetoucí, nedřevnatá část nati.

Účinné látky Silice (0,2 – 0,6 %, poměrně variabilní složení, obvykle obsahuje cymol, karvakrol, malé množství thymolu),dále třísloviny, hořčiny, flavonoidy.

Účinky zvyšuje sekreci hlenu v dýchacích cestách a zlepšuje vykašlávání. Má také mírné antiseptické účinky, ovšem mnohem slabší než podobná mateřídouška obecná (tymián).

Rizika Bez výraznějších rizik.

Dávkování 1 až 2 g jako nálev (čaj), 3× denně.

Zajímavosti Často je zaměňována za mateřídoušku obecnou (neboli tymián obecný).

Sbíraná část Nať (Serpylli herba)

Sušení, sesychací poměr Mateřídoušku sušíme na sítech buď přirozeným, nebo umělým teplem do 35 °C. Síta jsou vhodná zejména proto, že nízký vzrůst rostlin umožňuje snadné usazování prachu a bláta na listech a nati. Mnoho prachu opadá během sušení, a pokud se suší jen na papírech, bývá smeten i do suché drogy, což je nežádoucí. Při sušení mateřídoušku neobracíme, nebo jen velmi opatrně, aby neopadal list a květ. Jinak se mateřídouška suší snadno – není náchylná k zapařování. Správně sušená droga si zachovává svou původní barvu květů i listů. Usušenou drogu chráníme před vlhkem a světlem, balíme do papírových pytlů. Sesychací poměr 4: 1.

Doba sběru Červen–srpen

Účinky na pleť Zevně se používá při zánětech v ústech a ve formě obkladů a koupelí při nehojících se ranách.Objevuje se i v kosmetice, kde pomáhá regenerovat pleť, zklidňovat a zvláčňovat.