Je nám moc líto, ale vzhledem k přetvávajícím vysokým teplotám jsme museli zastavit prodej některých kosmetických výrobků, které jsou na takovéto počasí citlivé. Děkujeme za pochopení.

Pradávné bylinné rituály Keltů

Leros 23. 3. 2019

Po celý rok můžete v Nasavrkách u Chrudimi prozkoumat, jak žili staří Keltové. Místní archeoskanzen je rekonstrukcí keltského sídliště z mladší doby železné.

Keltský archeoskanzen je místo, kde ožívá historie
Pradávné bylinné rituály Keltů

Kdysi dávno, před dvěma tisíci lety a třemi stoletími k tomu, vypadal náš venkov jinak, než jak ho známe z pohádek. Na území Čech žily keltské kmeny, které tvořily významnou část naší historie. Že byste chtěli stroj času a podívat se na vlastní oči? Přání se vám splní! Po celý rok můžete v Nasavrkách u Chrudimi prozkoumat, jak žili staří Keltové. Místní archeoskanzen je rekonstrukcí keltského sídliště z mladší doby železné.

Hmatatelný návrat do minulosti

Nejznámějšími Kelty na českém území byli Bójové. Jedna z jejich větví osídlila ve 4. století před naším letopočtem území středních a severozápadních Čech. Keltské osady, takzvaná oppidia, žily svým vlastním životem v harmonii s přírodou i přesto, že se postupně rozrůstaly ve větší a větší města. Od 2. století před naším letopočtem byli Bójové postupně vytlačováni Germány a jejich počet na českém území se postupně snižoval. Jejich odkaz však žije dodnes, jak se můžete v nasavrckém skanzenu sami přesvědčit. Aecheoskanzen je dokonalou replikou tehdejší keltské vesničky. Moudrost našich předků dýchá na každém rohu. Je zakořeněná v přírodě, v každodenních rituálech, v tradiční práci a samozřejmě – v bylinkářství.

Ochotný průvodce v dobovém oděvu nás provází vesnicí. Obdivujeme řemeslnou zručnost, s jakou naši předci budovali svá stavení a zaujatě posloucháme vyprávění. Keltové byli pohané, věřili, že jejich bohové sídlí v krajině. Některé rostliny pro ně měly nejen léčivý, ale i spirituální význam. Duchovní kmene, druidové, byli kněží a léčitelé v jedné osobě, kteří znali tajné zákonitosti mezi přírodním bohatstvím a náboženskou magií. Které rostliny patřily v historické medicíně k těm nejoblíbenějším?

Moudrost, znalosti i magické rituály

K řešení partnerských vztahů využívali Keltové kozlík lékařský, který dle druidů působil proti čarodějnictví a negativním energiím. Dnes už se ví, že kozlík dokáže regulovat ženskou náladovost v období před a během menstruace. A že spokojená žena je základ úspěšného vztahu? To dává smysl i bez magie! Posvátné bylo jmelí, které vnímali jako všeuzdravující a používali ho takřka při každé příležitosti. Není divu, jmelí skutečně obsahuje léčivé látky, z jejichž výtažků můžete těžit i dnes. Jmelí podporuje činnost srdce a reguluje krevní tlak, čímž celkově zlepšuje krevní oběh. Jedná se o ideální bylinu na léčbu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Pro Kelty však mělo i magický význam. Druid, který se vypravil na sběr jmelí, tak činil zcela nahý, za svítání, vybavený jen srpem a kusem plátna, neboť posvátné rostliny se při sběru nesměl dotknout rukama. Smějeme se, že zdraví Keltů tedy pramenilo spíše z otužování. Ať tak či tak, procházka po lese v Zemi Keltů okolo Nasavrk udělá dobře i vám. Jestli u toho budete nazí, to už necháme na vás!

Dočetli jste? Vyzkoušejte

LEROS Klidná menstruace
13% lékárenská kvalita

Klidná menstruace

69 Kč 79 Kč 230 Kč / 100 g
LEROS Echinacea imunita
13% lékárenská kvalita

Echinacea imunita

69 Kč 79 Kč 230 Kč / 100 g
LEROS Čaj na žíly
13% lékárenská kvalita

Čaj na žíly

69 Kč 79 Kč 173 Kč / 100 g