Pořiďte si naše adventní kalendáře a připravte se na Vánoce plné čajových překvapení!

Pro bylinky do Bílých Karpat

Leros 20. 4. 2015

Velká Javořina je nejvyšším vrcholem Bílých Karpat, nenáročný výstup však zvládnete i s malými dětmi. Vyrazte vstříc horským loukám a ikonickým výhledům!

Vyražte na bylinkový výlet na Velkou Javořinu
Pro bylinky do Bílých Karpat

Kraj kolem Velké Javořiny, nejvyššího vrcholu Bílých Karpat, oplývá nezkaženou malebností. Vyrážíme brzy po ránu z vesnice Strání. Slunce leze nad obzor stejně pozvolna, jako my míříme na kopec a z rozkvetlých jarních luk se kapku po kapce odpařuje rosa. Když zmizí i poslední zbytky ranní vlhkosti, je čas na sběr prvních jarních bylinek. Příroda, čerstvě probuzená ze zimního spánku, překypuje životem a ostré zelené tóny podtrhují barevné květy všude kolem nás. Které z nich si vybrat?

Zakázaný posel jara i voňavý zelenáč

Žlutě na nás pomrkávají kvítky petrklíčů. Prvosenka jarní, jak se bylinka odborně nazývá, léčí onemocnění dýchacích cest a zklidňuje záněty. Čaj z petrklíče je česká klasika, která uvolňuje hleny, dezinfikuje, má močopudný účinek a celkově regeneruje organismus. Tento všelék si však budeme muset odpustit, prvosenka je u nás chráněnou bylinkou a v přírodě se sbírat nesmí. Naštěstí se jí daří nejen na horských loukách, ale i v pěstitelských podmínkách. Sušené petrklíče si díky tomu můžeme objednat u ověřených bylinkářů.

Jak pomalu stoupáme podél hranice lesa, znenadání ucítíme zcela jiný vjem. Ostrá vůně okamžitě upoutá naši pozornost. V místech, kde půda nikdy tak docela nevyschne, spatříme medvědí česnek. Vytrvalá bylinka s charakteristickým aroma vytváří v listnatém lese bujnou vegetaci. Jsme tu ve správnou dobu, medvědí česnek je totiž vhodné sbírat opravdu brzy z jara, dokud nezačne kvést. Poté totiž pozvolna ztrácí většinu svých životabudících účinků. Sbírají se listy, které jsou výborným doplňkem do kuchyně, například na přípravu domácího pesta nebo jako koření do salátů. Dávejte však pozor, listy medvědího česneku vypadají podobně jako jedovatá konvalinka vonná. Rozdíl však spolehlivě poznáte, pokud rostlinu jemně promnete a přičichnete.

Horské bylinky na každém kroku

Míříme výš a výš až na hranici 900 m n. m. Vrchol hory opanovává majestátní vysílač s rozhlednou, nás však zajímají mnohem drobnější úkazy. Mateřídouška, pelyněk, jitrocel, pampeliška, kontryhel, řebříček, popenec a další. Některé vypadají zatím jen jako drobné zelené lístky, jiné nás zdraví jemně se pohupujícími květy. Vybíráme, jaké budou nejlepší k odpolednímu čaji, a jaké si nasušíme na později. A které bylinky si na výletě nasbíráte vy?

Dočetli jste? Vyzkoušejte