Oman pravý To pravé bylinné pro podporu horních cest dýchacích
Podporuje normální činnost hltanu a horních cest dýchacích.
Latinský název Inula helenium
Lidové názvy Alant, ománek, voman, alantové koření, elenium, enula, inula, litvor, ománek, uspivřed, vomkánek, alantový kořen, zaspivřed, oko kristovo, zlatý traňk
Popis a výskyt Vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, dorůstající do výšky 1–1,5 m. Žlutá květenství mají až 5 cm v průměru, ztluštělý oddenek má nasládlou chuť a mírně kafrovité aroma. Je původní v Evropě, jižní Sibiři a severozápadní Číně. Pěstuje se celosvětově.
Zpracování Sbírá se oddenek i s kořeny. Po očištění se suší.
Účinné látky Polysacharidy (zejména inulin), silice jejíž součástí jsou laktony (helenin) a seskviterpeny (germacran,eleman), dále steroly a jiné triterpeny.
Účinky Podporuje normální činnost hltanu a horních cest dýchacích. Prospívá normálnímu trávení a chuti k jídlu. Podporuje vylučování vody z organizmu.
Rizika U některých osob způsobuje trávicí problémy, hlavně nadýmání.
Dávkování 1 až 2 g, které se připravují jako odvar (30 min). 2 až 3× denně.
Zajímavosti Ve středověku se kousky oddenku kandovaly a požívaly jako cukrovinky.
Sbíraná část Oddenky s kořeny (Inulae radix)
Sušení, sesychací poměr Oddenek s kořeny omanu sušíme umělým Oddenek s kořeny omanu sušíme umělým teplem nepřesahujícím teplotu 40 °C. Rozprostřeme je na sítech ve vrstvě do 8 cm. Dobře usušený kořen se při ohnutí láme a lom má bílou barvu. Kořen je hygroskopický a pokud je špatně usušený, snadno plesniví. Balíme do pevných papírových pytlů. Sesychací poměr 3 : 1.
Doba sběru Září–říjen
Účinky na pleť Zevně se používá k péči o pokožku.