Oman pravý To pravé léčivé povzbuzení metabolismu

Oman pravý To pravé léčivé povzbuzení metabolismu

Rozpouští hlen, usnadňuje odkašlávání, působí na trávení. Má silné antibakteriální účinky. Zevně se používá proti kožním vyrážkám a špatně se hojícím mokvavým lišejům.

Latinský název Inula helenium

Lidové názvy Alant, ománek, voman, alantové koření, elenium, enula, inula, litvor, ománek, uspivřed, vomkánek, alantový kořen, zaspivřed, oko kristovo, zlatý traňk

Popis a výskyt Vytrvalá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, dorůstající do výšky 1–1,5 m. Žlutá květenství mají až 5 cm v průměru, ztluštělý oddenek má nasládlou chuť a mírně kafrovité aroma. Je původní v Evropě, jižní Sibiři a severozápadní Číně. Pěstuje se celosvětově.

Zpracování Sbírá se oddenek i s kořeny. Po očištění se suší.

Účinné látky Polysacharidy (zejména inulin), silice jejíž součástí jsou laktony (helenin) a seskviterpeny (germacran,eleman), dále steroly a jiné triterpeny.

Účinky Rozpouští hlen, usnadňuje odkašlávání, působí na trávení. Má též antibakteriální účinky.

Rizika U některých osob způsobuje trávicí problémy, hlavně nadýmání.

Dávkování 1 až 2 g, které se připravují jako odvar (30 min), 2 až 3× denně.

Zajímavosti Ve středověku se kousky oddenku kandovaly a požívaly jako cukrovinky.

Sbíraná část Oddenky s kořeny (Inulae radix)

Sušení, sesychací poměr Oddenek s kořeny omanu sušíme umělým Oddenek s kořeny omanu sušíme umělým teplem nepřesahujícím teplotu 40 °C. Rozprostřeme je na sítech ve vrstvě do 8 cm. Dobře usušený kořen se při ohnutí láme a lom má bílou barvu. Kořen je hygroskopický a pokud je špatně usušený, snadno plesniví. Balíme do pevných papírových pytlů. Sesychací poměr 3 : 1.

Doba sběru Září–říjen

Účinky na pleť Zevně se používá proti kožním vyrážkám a špatně se hojícím mokvavým lišejům.