Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Ostropestřec mariánský Bylina pro posílení a regeneraci jater

Ostropestřec mariánský Bylina pro posílení a regeneraci jater

Pomáhá při chorobách jater, například při cirhóze. Podporuje tvorbu a vylučování žluči, a tím zlepšuje trávení.

Latinský název Silybum marianum

Lidové názvy Bejlí Panny Marie

Popis a výskyt Jednoletá nebo dvouletá bodlákovitého vzhledu. Tmavě zelené listy mají bíle lemovanou žilnatinu. Plody (nažky) jsou ochmýřené, bílý chmýr ale snadno odpadá. Je původní ve Středomoří, v Malé a Přední Asii a na Kanárských ostrovech. Ve střední Evropě roste pouze jako zdomácnělý. Pěstuje se v Evropě, Agentině i Číně.

Zpracování Sbírají se plody, které se zbavují chmýru. Z plodů se izoluje směs aktivních látek pod souhrným označením silymarin. Ten se zpracovává do želatinových tobolek nebo jiných pevných lékových forem.

Účinné látky Flavolignany označované jako silymarinnebo silymarinový komplex (hlavními složkami jsou silybin, silykristin, silydianin), flavonoidy (taxifolin, kvercetin, kempferol), silice, hořčiny a olej (20–30 %).

Účinky Pomocný prostředek při chronických onemocněních jater, při cirhóze. Pomáhá při přetučnění jater, chorobách žlučníku, k regeneraci jater u alkoholiků, při otravě některými toxiny, při rekonvalescenci po žloutence. Zvyšuje též produkci žluči, a tím pomáhá trávení.

Rizika Někdy se mohou vyskytnout slabé trávicí potíže nebo alergická reakce.

Dávkování Na trávení 3 až 5 g jako nálev, 2 až 3× denně. Pro podporu jaterní činnosti 4 až 5 g sušených plodů, nejlépe ve formě prášku spolu s jídlem. Častější je užívání extraktů (silymarinu).

Zajímavosti Dle legendy vznikly bílé skvrny na listech tím, že při kojení malého Ježíška ukáplo mléko Panny Marie právě na tuto rostlinu.

Sbíraná část Plod (Cardui mariae fructus)

Sušení, sesychací poměr Sklizeň mechanicky nebo ručně, před dozráním se odřežou úbory a nechají se dozrát na suchém vzdušném místě. Plody se vymlátí z úborů.

Doba sběru Srpen–září

Kde se ukrývá Ostropestřec mariánský