Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Petržel obecná Zelenina do polévek a salátů s močopudným účinkem

Petržel obecná Zelenina do polévek a salátů s močopudným účinkem

Je účinným diuretikem, ulevuje při kolikách, nadýmání a žaludečních obtížích. Nať je bohatým zdrojem vitamínů a flavonoidů.

Latinský název Petroselinum crispum

Lidové názvy Perašín, petružel, petruška, petržlen, petržel kadeřavá, kudrnka, zahradní apich

Popis a výskyt Dvouletá až vytrvalá bylina, domácí ve východním Středozemí. Je typická svojí pronikavou vůní a charakteristickou nasládlou chutí.

Zpracování Pěstuje se v různých sortách jako kořenová nebo listová petržel. V čajových směsích se používá sušený kořen. V anglosaských zemích má tradici i petrželový plod.

Účinné látky Silice (0,1 až 0,2 %, hlavními složkami apiol, myristicin a β-felandren. Složení silice značně kolísá podle původu), dále obsahuje vitamín C a A, minerály, škrob a malé množství furanokumarinů.

Účinky Je účinným močopudným prostředkem, pomáhá při trávicích problémech, hlavě při nadýmání a střevních kolikách, stimuluje produkci žaludečních šťáv. Lidově se též používá na úpravu nepravidelné menstruace.

Rizika Ve vyšších dávkách zvyšuje u těhotných riziko potratu. Vyšší dávky mohou dráždit ledviny, proto se nedoporučuje u vážnějších chorob ledvin. Při sklizni čerstvé petržele se někdy může objevit fotodermatitida.

Dávkování Jednotlivá dávka 1 až 2 g ve formě nálevu (čaje), 3× denně.

Zajímavosti Semena petržele, která mají mnohem více silice s poněkud odlišným složením, se historicky používala k vyvolání potratu.

Sbíraná část Kořen (Petroselini radix), list, plod

Sušení, sesychací poměr Kořen se sbírá na podzim prvého roku. Po rychlém, ale důkladném omytí se půlí a suší. Plod se sklízí druhým rokem, zpravidla v srpnu, jakmile polovina plodů dozrála. Nať se sbírá v červenci a srpnu prvého roku a ve druhém roce v době květu. Všechny části rostliny se suší ve stínu, při umělé teplotě nejvýše do 40 °C. Drogy mají kořenitý pach a nasládlou, poněkud ostrou chuť. Kořen snadno přijímá vzdušnou vlhkost, a pak je někdy napadán hmyzem.

Doba sběru Na podzim prvého roku

Účinky na pleť Jednotlivá dávka 1 až 2 g ve formě nálevu (čaje),3× denně.

Kde se ukrývá Petržel obecná

LEROS Mužská touha
15% Novinka

Mužská touha

59 Kč 69 Kč