Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

Podběl lékařský - první posel jara

PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 17. 2. 2022

Když se na pomezí zimy a jara pár dnů oteplí, začnou se objevovat první hlavičky žlutých květů – to rozkvétá podběl lékařský dříve nazývaný koňské kopyto. Nejspíše proto, že jeho listy mají tvar podkovy. Faktem také je, že je to jedna z prvních bylin osídlující poškozenou písčitou půdu – ve středověku obvykle rozrytou kopyty koní a koly povozů. Dnes ho ve větší míře najdete například v okolí jezer zbylých po těžbě písku na Královéhradecku. Tyto květy lákají mnoho sběračů léčivých rostlin, protože podběl je stále hojně využívanou léčivkou, a to i přesto, že jeho užívání je spojeno s určitými riziky a omyly.

Podběl lékařský - první posel jara

Podběl se od pradávna užíval při kašli, ostatně i latinský rodový název Tussilago na tuto vlastnost poukazuje: tussis znamená kašel, ago – agere znamená působit nebo konat. Při zánětech horních cest dýchacích skutečně usnadňuje odkašlávání a zklidňuje podrážděnou sliznici a patří mezi jedny z nejúčinnějších bylin na tyto problémy.  Používá se také u bronchiálního astmatu, zánětů průdušek a plic. Tradičně se používá i ve formě obkladů na špatně se hojící rány. Na účinku se výrazně podílejí slizové látky, kyselina chlorogenová, kyselina 3,5-dikafeoylchinová a flavonoid rutin.

Řada bylinkářů sbírá jeho květ, ale je nutno říci, že listy obsahují více účinných látek a jsou svými účinky silnější. Pravdou ovšem je, že chuť a aroma je u sušených květů o něco příjemnější a méně hořké. I když je podběl u nás poměrně hojný, existují lokality, ze kterých sběrači těchto květů populaci podbělu zcela zničili.

Podběl může obsahovat i malé množství jedovatých látek ze skupiny pyrrolizidinových alkaloidů – tak zvaných necinů. Jejich množství je značně proměnlivé a záleží na genetice, ale také na počasí, oslunění a dalších faktorech. Proto nikdy nevíte, jak kvalitní podběl sbíráte. Neciny mají neblahý vliv na jaterní tkáň a jsou karcinogenní. Dávkování podbělu by mělo být voleno tak, aby potenciální dávka těchto alkaloidů nepředstavovala riziko otravy a rozhodně by užívání podbělu nemělo přesáhnout 2 týdny v kuse a celkem maximálně 6 týdnů za rok. Těhotné ženy, kojící matky a malé děti by se měly podbělu vyhýbat úplně. Rovněž nelze podběl doporučit pacientům s jaterními problémy a podle posledních výzkumů ani těm, co mají předepsány léky na vysoký krevní tlak a léky ovlivňující krevní srážlivost. S těmito skupinami léčiv totiž dochází k interakcím a ovlivněním jejích účinku.

Z výše uvedených důvodů je v ČR zakázáno přidávání podbělu do potravin a doplňků stravy. Použití v léčivých přípravcích je sice teoreticky možné, ale těžko se splňují přísné požadavky na limity pyrrolizidinových alkaloidů. Proto se s touto krásnou a účinnou bylinou v lékárnách už asi nesetkáte. Často nám píšete, kam se z lékáren ztratil léčivý čaj Species Pectorales. Důvodem jsou právě výše zmíněné pyrrolizidinové alkaloidy. Hledáme dlouhodobě pěstitele, který pro nás vypěstuje podběl s nízkým obsahem "nebezpečných látek", ale zatím se nám to nepodařilo. Naším zákazníkům tedy doporučujeme obdobný léčivý čaj na respirační problémy, a to Pulmoran, který ale narozdíl od sp. pectorales neobsahuje podběl.

Mimo to je možné podběl nahradit jinou bylinou, například květe divizny, který je asi nejpodobnější, co se týče účinku i vzhledu týká. Je ovšem mnohem bezpečnější, takže ji najdete i v čajových směsích LEROS jako je „Pro volný dech" nebo  „Dětský čaj Cesty dýchací“.

 

 

Dočetli jste? Vyzkoušejte