Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Přeslička rolní Plevel, který pomáhá a léčí

Přeslička rolní Plevel, který pomáhá a léčí

Působí močopudně, má dezinfekční účinky.  Zevně se užívá v koupelích a bylinných obkladech při špatně se hojících ranách a vředech a ke kloktání při zánětu mandlí.

Latinský název Equisetum arvense

Lidové názvy Přaslička, stolička, přeslice, duvok, šmirglová tráva, skřip, bezlist, chvost, kociál, plivačka, přanda, přaska, přaslena, přesle, přesličí, třaslavka, třaslena, třaslice

Popis a výskyt Vytrvalá výtrusná bylina s výrazným sezónním dimorfismem. Na jaře vyrůstá plodná lodyha s výtrusnicovým klasem, která je nezelená, později vyrůstá sterilní letní zelená lodyha. Je rozšířená v Evropě a Asii v mírném a arktickém pásu severní polokoule.

Zpracování Sbírá se letní sterilní zelená lodyha, a to v létě. Následně se rychle suší.

Účinné látky Flavonoidy (cca 1 %, hlavně glykosidy luteolinu, kempferolu, kvercetinu a dalších), fenolické kyseliny (k. kávová, chlorogenová, ferulová, dikafeoylvinná), kyselina křemičitá (cca 10 %) , vitaminy, malé množství silice, organické kyseliny (jablečná, šťavelová), stopy alkaloidů.

Účinky Působí močopudně a je tedy častou složkou močopudných čajových směsí. Působí protizánětlivě a mírně dezinfekčně, proto je vhodná zevně na nehojící se poranění, záněty a vředy. Traduje se příznivý vliv na proces jizvení při plicní TBC a zvýšení aktivity leukocytů při infekčních onemocněních. Šťáva z čerstvé rostliny zvyšuje krevní srážlivost.

Rizika Užívání nemá vážná rizika. Mohou se ojediněle objevit slabší trávicí obtíže, případně alergie. Při sběru hrozí záměna za podobné druhy přesliček, které jsou jedovaté, například přeslička bahenní.

Dávkování Jednotlivá dávka ve formě nálevu nebo odvaru je 2 až 3 g, denně maximálně 12 g. Zevně jako odvar z–10 g na 1 litr vody.

Zajímavosti Pro koně a skot je jedovatá i tato přeslička rolní.

Sbíraná část Nať (Equiseti herba)

Sušení, sesychací poměr Nať přesličky sušíme rychle, nejlépe v průvanu, v max. vrstvě 8 cm. Opatrně převracíme, aby se nať nepřelámala. Správně usušená si ponechává svoji zelenou barvu. Nedosušená nebo špatným způsobem sušená nať tmavne a plesniví. Se sušenou přesličkou zacházíme opatrně, netěsnáme ji příliš, neboť se snadno drolí. Protože na špičce bývá hodně suchého bláta nebo písku, je dobré ji před balením odprachovat v sítech. Na skladování jsou nejvhodnější jutové nebo papírové pytle. Sesychací poměr 4 : 1.

Doba sběru Květen–září

Kde se ukrývá Přeslička rolní