Přeslička rolní Tišící pomocník. Hodí se při krvácení z nosu, pomáhá pokožce, nehtům, kostem i kloubům

Přeslička rolní Tišící pomocník. Hodí se při krvácení z nosu, pomáhá pokožce, nehtům, kostem i kloubům

Působí močopudně, má dezinfekční účinky.  Zevně se užívá v koupelích a bylinných obkladech při špatně se hojících ranách a vředech a ke kloktání při zánětu mandlí.

Latinský název Equisetum arvense

Lidové názvy Přaslička, Stolička, Přeslice, Duvok, Šmirglová tráva, Skřip, Bezlist, Chvost, Kociál, Plivačka, Přanda, Přaska, Přaslena, Přesle, Přesličí, Třaslavka, Třaslena, Třaslice.

Sbíraná část Nať (Equiseti herba)

Obsahové látky Minerální látky (sloučeniny křemíku), steroly, kyselina askorbová, kyselina skořicová, flavonoidy (flavonové glykosidy, luteolin, quercetin).

Doba sběru Květen - září

Sušení, sesychací poměr Nať přesličky sušíme rychle, nejlépe v průvanu, v max. vrstvě 8 cm. Opatrně převracíme, aby se nať nepřelámala. Správně usušená si ponechává svoji zelenou barvu. Nedosušená nebo špatným způsobem sušená nať tmavne a plesniví. Se sušenou přesličkou zacházíme opatrně, netěsnáme ji příliš, neboť se snadno drolí. Protože na špičce bývá hodně suchého bláta nebo písku, je dobré ji před balením odprachovat v sítech. Na skladování jsou nejvhodnější jutové nebo papírové pytle. Sesychací poměr 4:1

Kde se ukrývá Přeslička rolní