Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Topolovka růžová Růže slézová pomáhá mírnit kašel

Topolovka růžová Růže slézová pomáhá mírnit kašel

Působí protizánětlivě, užívá se proti kašli. Zevně se používá do kloktadel a při některých kožních chorobách.

Latinský název Althaea rosea

Lidové názvy Proskurník topolovka, proskurník růžový, pople, slézová růže, sléz růžový, sléz topolový

Popis a výskyt Dvouletá nebo krátce vytrvalá bylina, která se často pěstuje a šlechtí jako okrasná rostlina. Květy mohou být bílé, růžové, červené, vínové až tmavě fialové. Do Evropy byla dovezena pravděpodobně ve 14. nebo 15. století z jihozápadní Číny.

Zpracování Sbírá se květ s kalichem, a to z variet kvetoucích temně červeně a fialově. Následně se suší.

Účinné látky Antokyany (variabilní množství), třísloviny, sliz, flavonoidy, pektiny, estrogeny a malé množství silice.

Účinky Topolovka působí protizánětlivě a užívá se hlavně při dráždivém kašli. Známé jsou hlavně topolovkové sirupy na kašel. Ve vyšších dávkách je mírně projímavá. Zevně se používá do kloktadel při zánětech v krku a při některých kožních chorobách (suchá kůže, ekzémy). Má také využití v potravinářství a lihovarnictví jako tmavopurpurové barvivo.

Rizika Bez výraznějších rizik.

Dávkování Jednotlivá dávka 1 až 2 g jako macerát, 2 až 3× denně.

Zajímavosti Čerstvým květem bez kalicha si můžete ozdobit třeba salát, je totiž jedlý. Kvetoucí topolovka na zahradě láká hojnost motýlů, včel a čmeláků.

Sbíraná část Květ (Althaeae roseae flos)

Sušení, sesychací poměr Sklizený květ sušíme přirozeným teplem ve stínu, a to buď na lískách nebo na papírech v max. vrstvě 5 cm. Pokud sušíme na sušárně, tak při max. teplotě 50 °C. Drogu během sušení obracíme. Před uložením do polypropylenových pytlů je třeba nechat drogu alespoň 24 hod vydýchat. Obaly pevně zavážeme, neboť květy jsou hygroskopické. Sesychací poměr 5 : 1.

Doba sběru Červen–září