Kosmetika s růží pro krásu a harmonii Kosmetika s růží pro krásu a harmonii

Pusa modrá od borůvek

Jindřich Čech 1. 8. 2023

Brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus) je rostlinnou, která má speciální místo v srdcích mnoha z nás. Plody tohoto malého keře totiž nejen dobře chutnají, ale také, jak dobře víte, intenzivně barví. Po jejich sběru proto leckdy máme nejen modré ruce, ale i pusu, od neustálého uzobávání. Já jsem si vždycky říkal: za každou borůvku, co dám do hrnečku, si jednu dám do pusy. Odměna za tvrdou práci zkrátka musí být.

Pusa modrá od borůvek

Své modré barvě, která je ale ve skutečnosti spíše fialová, vděčí borůvky látkám zvané anthokyany. Jedná se přírodní barviva, která zajišťují v mnoha různých rostlinách barvy od červené jako je tomu u brusinek, po modré až fialové. Zajímavostí také je, že tyto látky často reagují na kyselost. I proto najdeme jinak zbarvené borůvky v lese smrkovém, a trochu jiné v lese borovém. Půdy v těchto lesech se totiž liší svým pH neboli kyselostí.

Při nadměrném pojídání borůvek je třeba dát si pozor. Obzvláště pokud jsou borůvky sušené. Pokud jich totiž skonzumujeme větší množství, začnou se projevovat další obsahové látky, které nám mohou navodit zácpu. Na vině jsou třísloviny, které borůvky obsahují. Ty totiž dokáží snižovat množství vody, které se nám dostává do střeva, což způsobí zahuštění naší stolice. V případě průjmu ovšem sušené borůvky mohou být naopak vhodným pomocníkem, kterým nám od problémů dokáže pomoci.

Borůvkám se také často přisuzuje pozitivní účinek na náš zrak. I proto borůvky ve formě marmelády využívali britští letci za druhé světové války před nočními nálety, aby lépe viděli ve tmě. Z moderního pohledu nicméně běžnému člověku se zdravým zrakem borůvky nejspíš příliš nepomohou. Zdá se, že přínos ovšem mohou přinést u osob, které utrpěli podráždění očí silným světlem a následně trpí šeroslepostí. Svůj vliv tak může hrát nejen dívání se do sluníčka, ale také jasné světlo z našich monitorů. Přítomné anthokyany totiž nejspíš dokáží ovlivňovat tvorbu rhodopsinu, tedy pigmentu, který se nachází v tyčinkách v naší sítnici. Kromě tohoho ovliňují aktivitu přítomných enzymů a zlepšují mikrocirkulaci. Určitý přínos mohou mít také při retinopatii, glaukomu či šedém zákalu. Proto plod borůvky najdete v naší směsi Silné oči.

Možná překvapivý pak může být účinek borůvek na naše myšlení. Dokáží totiž podporovat soustředění, paměť a zlepšovat proces učení. Mimo to působí tak pozitivně na naši náladu. Jak to dělají? Nachází se v nich totiž v hojném množství již zmíněné polyfenoly, které pravděpodobně v našem mozku působí jako silné antioxidanty. Snižují tak množství volných radikálů, které mohou poškodit neurony a zhoršit přenos informací. Diskutované jsou ale i další způsoby, jak mohou účinkovat, jako je potlačováním zánětu, snižováním stresových hormonů či působením na naši střevní mikroflóru. Nejaktivnější jsou přitom borůvky čerstvé, neboť při sušení na vzduchu dochází k oxidaci přítomných anthokyanů, které pak ztrácejí svou účinnost. Využít ale můžeme i jiné způsoby užívání borůvek. Osladit život si můžeme 100% Bio šťávou borůvka.

Vliv může mít brusnice borůvka ale také na náš krevní cukr. Zde ovšem nastupují účinky borůvkové nati, kterou najdeme třeba v naší směsi Vyrovnaný cukr nebo v čaji Diabetan, který je registrován jako léčivo. Zakoupit jej proto můžete ve Vaší oblíbené lékárně. Obsahové látky natě totiž dokáží snižovat účinek enzymu alfa-glukosidázy, která má za úkol štěpit polysacharidy na jednoduché cukry, které se následně vstřebávají. Nať obsahuje také látky zvané glukokininy, které zřejmě dokáží zvýšit vychytávání cukru buňkami našeho těla a snižovat tak jeho množství v krvi. konkrétně se jedná o přítomné flavonoidy (myricetin a látky od něj odvozené, kvercetin) a chlorogenovou kyselinu.