Reveň lékařská Pro větší chuť k jídlu a příznivější zažívání
Užívá se k podpoře chuti k jídlu, přispívá k normálnímu trávení a funkci jater. V malých dávkách staví, ve vyšších naopak působí jako podpora normální funkce střevního traktu.
Latinský název Rheum officinale
Lidové názvy Rebarbora, žlutý kořen, reveň rebarbora
Popis a výskyt Vytrvalá bylina, původní v horách severozápadní a západní Číny a východního Tibetu. Postupně se rozšířila od Sibiře k Himálaji a ke Středozemí. Podzemní orgány jsou řepovité oddenky se silnými postranními kořeny. Velké listy na dlouhém ztlustlém řapíku, který je u některých kultivarů zabarven do červena.
Zpracování Sbírají se oddenky a kořeny reveně lékařské i některých dalších druhů revení – např. reveň dlanitá. Dříve se droga dovážela z Číny, v současné době pochází z evropských pěstovaných druhů. Sbírají se i dužnaté řapíky revení, které slouží jako specifická zelenina.
Účinné látky Anthracenové deriváty (3 až 12 %, hlavně aloe-emodin, chrysofanol, emodin, fyscion, rhein a další), třísloviny, amorfní pryskyřice, flavonoidy (např. rutin), organické kyseliny (jablečná, šťavelová, jantarová), olej, fytosteroly, cukry, škrob, pektin, enzymy.
Účinky Při nízkých dávkách převažuje adstringentní účinek tříslovin. Ve vyšších se projeví obsah anthracenů, a tak napomáhá normální funkci střevního traktu. Reveň se používá i k podpoře chuti k jídlu, přispívá k normálnímu trávení a funkci jater.
Rizika Neužívat při vážnějších chorobách trávicí soustavy (např. obstrukce, zánět slepého střeva apod.). Nedoporučuje se u kardiaků a u onemocnění ledvin – reveň může ovlivnit hladinu draslíku a podpořit tvorbu oxalátových močových kamenů. Dlouhodobé podávání může vést k návyku a závislosti. Může ovlivnit léčbu souběžně podávanými léčivy (např. na podporu srdce, na arytmie, kortikosteroidy aj.).
Dávkování Jednotlivá dávka k podpoře správné funkce střevního traktu 0,7 až 1,4 g, a to ve formě prášku nebo jako odvar. Podává se na noc (ráno pomáhá). Doba užívání by neměla přesáhnout 1 týden. Na podporu trávení v dávkách 0,1 až 0,2 g.
Zajímavosti Existují i druhy revení, jejichž užívání je zakázáno. Jde např. o reveň kadeřavou, která je kromě řapíků celá jedovatá a reveň bulharskou. Obě obsahují derivát stilbenu – rhaponticin, který má estrogenní účinky.
Sbíraná část Kořen (Rhei radix)
Sušení, sesychací poměr Očištěné a opláchnuté kořeny sušíme při teplotě do 50 °C. Pokud jsou správně usušené, při ohnutí praskají a na lomu mají načervenalou barvu. Sesychací poměr 4 : 1.
Doba sběru Květen, září–říjen