Šalvěj rozmarýna (Rozmarýna lékařská) Rozmarýnka povzbuzuje nejen zažívání

Šalvěj rozmarýna (Rozmarýna lékařská) Rozmarýnka povzbuzuje nejen zažívání

Povzbuzuje krevní oběh, ulevuje unaveným a bolavým svalům. Má povzbuzující, antiseptické a hojivé účinky, působí proti bolesti, zmírňuje záněty.

Latinský název Salvia rosmarinus (syn. Rosmarinus officinalis)

Lidové názvy Rozmarýn, rozmarýna, merdov, mořská rosa, posvátný keř, rozmariján, rozmarýn věnečný, rozmarýnek

Popis a výskyt Stálezelený, výrazně vonící keř. Stonky jsou husté, větvené, ve spodní části dřevnatějící, se šedavou kůrou. Listy jsou úzké a aromatické. Kvete v pozdním jaru a raném létě drobnými bílými či nachovými až modrými kvítky. Pochází ze Středomoří, pěstuje se celosvětově ve vhodných podmínkách.

Zpracování Sbírají se bylinné nedřevnaté konce větviček, které se používají čerstvé i sušené. Při sušení odpadávají jednotlivé listy. Část produkce slouží k destilaci rozmarýnové silice.

Účinné látky Silice (0,5 až 2,5 %, hlavními složkami jsou pineny, kamfen, limonen, kafr, borneol, a další), flavonoidy (např. diosmetin, diosmin, genkwanin), triterpenické a fenolické kyseliny.

Účinky Vnitřně se používá na podporu trávení a upravuje trávicí potíže. Udávaný vliv rozmarýnového extraktu na mozkové funkce jako vnímání a paměť zatím nebyl zcela prokázán. Zevně se používají přípravky s rozmarýnovou silicí, a to na prokrvení, na úlevu unaveným a bolavým svalům a na bolavé klouby.

Rizika Při běžném dávkování je bez vážných rizik. Občas se objevuje alergie.

Dávkování Na trávení 2 g na šálek nálevu (čaje).

Zajímavosti Po staletí byla tato rostlina řazena k samostatnému rodu Rosmarinus. Avšak v roce 2017 byl tento rod na základě molekulárních analýz připojen k rodu Salvia, do jeho podrodu Salvia subg. Rosmarinus. Správný botanický název je tedy šalvěj rozmarýna.

Sbíraná část List (Folium rosmarini)

Sušení, sesychací poměr U nás neroste.

Doba sběru Květen–srpen

Účinky na pleť Rozmarýn má schopnost čistit celé tělo. Nejvhodnější je pro mastnější typ pokožky, ale neuškodí ani normální nebo suché pokožce. Má protizánětlivé a antimikrobiální schopnosti, pleť pomáhá vyčistit, zjemnit a zklidnit. Zlepšuje krevní oběh a působí proti stárnutí pleti. Využití má i ve vlasové kosmetice, vlasům dodává lesk a objem, stimuluje vlasové kořínky, podporuje růst nových vlasů.