Šalvěj lékařská Babské ucho s čarovnou mocí nejen pro ženy

Šalvěj lékařská Babské ucho s čarovnou mocí nejen pro ženy

Droga se používá ve formě kloktadla při zánětech dutiny ústní a  hrtanu, vnitřně ke zmírnění nočního pocení a eventuálně k úpravě trávicích potíží zánětlivého charakteru.

Latinský název Salvia officinalis

Lidové názvy Babské ucho, Babí roucho, Babí břich, Cigánovy gatě, Koda, Kodice, Koníčky, Rapaňa, Salvatrix, Salvia, Smrtky, Šalfie, Šalvice, Šalvina, Vlčí chvost.

Sbíraná část Nať, list (Salviae herba, Salviae officinalis folium)

Použití

Účinky na pleť Šalvěj má dezinfekční a antiseptické účinky, pomáhá zbavit pleť mastnoty a nečistot, zklidňuje zánětlivé procesy a stahuje póry. Dodává tak pleti energii a jas. Také podporuje prokrvení kůže a má skvělé účinky na problematickou pleť.

Obsahové látky Flavonoidy (luteolin, apigenin), triterpeny, diterpeny, kys. rozmarýnová, silice (8-25 ml/kg, hlavními složkami jsou kafr, cineol, thujon, humulen, alfa pinen, kamfen, limonen, linalool, bornyl acetát).

Doba sběru Květen - červen

Sušení, sesychací poměr V malém sušíme na stinném a dobře větratelném místě ve slabé vrstvě do 5 cm. Při sklizni ve velkém je vhodné šalvěj sušit v sušárně při max. teplotě 30 °C. Správně usušená droga si musí ponechat svou světlezelenou barvu. Výnos z 1 aru je 15-20 kg suché natě. Sesychací poměr nať 4:1, list 5:1.