Šalvěj lékařská Babské ucho s čarovnou mocí na bolesti v krku

Šalvěj lékařská Babské ucho s čarovnou mocí na bolesti v krku

Používá se při zánětech dutiny ústní a  hrtanu a ke zmírnění pocení.

Latinský název Salvia officinalis

Lidové názvy Babské ucho, babí roucho, babí břich, cigánovy gatě, koda, kodice, koníčky, rapaňa, Ssalvatrix, salvie, smrtky, šalfie, šalvice, šalvina, vlčí chvost

Popis a výskyt Vytrvalý polokeř, který je silně aromatický a vysoký 30 až 70 cm. Vytváří řadu poddruhů a forem lišících se velikostí a tvarem listů, barvou květů a vůní. Pochází ze Středozemí a v současnosti se nejvíce pěstuje v Řecku, Francii, Maďarsku i v ČR. Místy zplaňuje.

Zpracování Sbírá se buď samostatně list, nebo celá nať před květem.

Účinné látky Silice (1,5 až 2,5 %, hlavními složkami jsou cineol, thujon, borneol a kafr). Dále diterpeny, kyselina rozmarýnová, flavonoidy, třísloviny.

Účinky Droga se používá ve formě kloktadla při zánětech dutiny ústní a  hrtanu, vnitřně ke zmírnění nočního pocení a eventuálně k úpravě trávicích potíží zánětlivého charakteru.

Rizika Pro obsah jedovatého thujonu se neužívá u dětí a dospělým se podává pouze krátkodobě.

Dávkování Jednotlivá dávka ve formě nálevu (čaje) je 1,5 g, jako kloktadlo 2,5 g. Užívá se 2 až 3× denně.

Zajímavosti Někdy dochází k záměnám za jiné druhy šalvějí, které se používají odlišně. Například šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhiza) z Číny a Japonska se doporučuje na a léčbu kardiovaskulárních onemocnění a má antikoagulační a antioxidační účinky.

Sbíraná část Nať, list (Salviae herba, Salviae officinalis folium)

Sušení, sesychací poměr V malém sušíme na stinném a dobře větratelném místě ve slabé vrstvě do 5 cm. Při sklizni ve velkém je vhodné šalvěj sušit v sušárně při max. teplotě 30 °C. Správně usušená droga si musí ponechat svou světlezelenou barvu. Výnos z 1 aru je 15–20 kg suché natě. Sesychací poměr nať 4 : 1, list 5 : 1.

Doba sběru Květen–červen

Účinky na pleť Šalvěj má dezinfekční a antiseptické účinky, pomáhá zbavit pleť mastnoty a nečistot, zklidňuje zánětlivé procesy a stahuje póry. Dodává tak pleti energii a jas. Také podporuje prokrvení kůže a má skvělé účinky na problematickou pleť.