Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

SHORTBREAD SE ŠÍPKEM

Pavla Janečková @vintagekitchen.cz 9. 11. 2022

Sychravý podzim volá po podpoře naší imunity. Bylinkové čaje jsou pro toto období ideálními společníky. Vyzkoušejte třeba kombinaci Imunita vitamín C s domácími sušenkami shortbread dle našeho receptu.

SHORTBREAD SE ŠÍPKEM

Mezi jedny z nejdůležitějších organických látek, které mohou pomoci k lepší obranyschopnosti našeho těla, patří vitamín C. Tento důležitý vitamín přirozeně obohacuje, díky obsahu šípku a rakytníku, bylinnou směs LEROS Imunita vitamín C. V čaji je mimo jiné zastoupen květ lípy, který posiluje imunitní systém, pomáhá udržovat zdravé dýchací cesty a přispívá k relaxaci. Rakytník podporuje odolnost a celkovou obranyschopnost organismu, k čemuž přispívá svým nadprůměrným obsahem vitamínu C i šípek. Tento krásně červený plod keříkové růže je jedním z nejužitečnějších plodů podzimu a rané zimy a lidé jej sbírali pravděpodobně už v prehistorickém období. 

Zásoby šípků byly nalezeny v neolitickém sídlišti ve Velké Británii a později v 11. století se o rostlině zmiňovaly anglosaské herbáře. Ve Velké Británii se velké oblibě těší již po stovky let jednoduché sušenky zvané shortbread. Jeho původ sahá až do 12. století, kdy se tehdy vyráběl ze zbytků chlebového těsta, které se nechalo vyschnout a ztvrdnout na "sušenkový chléb".  Postupem času v původní receptuře nahradilo droždí za máslo a ze sušenkového chleba se stal shortbread.  Výraz "krátký" odkazuje na drobivou strukturu způsobenou velkým množstvím másla.  Máslo patřilo mezi luxusní zboží, a tak si na shortbreadu mohli obyčejní lidé pochutnávat jen při zvláštních příležitostech a častěji si jej dopřávali převážně vyšší vrstvy. Rafinovanější verze chlebíčků, jak je známe dnes, se připisuje Skotsku, zejména Marii, královně skotské, která měla v oblibě zejména takzvaný Petticoat Tails pečený ve velkém kruhu a nakrájený na tenké trojúhelníky.  V její době se chlebíčky běžně ochucovaly kmínem, který byl v britském pekařství po několik století v módě.  Nejstarší publikované recepty na shortbread z 18. století se připravovaly z většího množství ingrediencí než dnešní standardní shortbread. Pekly se nejčastěji s kandovanou kůrou pomeranče nebo citronu a zdobily zmíněným kmínem. Vy také můžete zkusit přidat jakkoli svoji oblíbenou ingredienci vhodnou pro sladké pečení nebo třeba i šípek, který shortbread obohatí o vitamín C. Skotské chlebíčky se tradičně připravují z pouhých 3 ingrediencí: hladká mouka, cukr, máslo a malá špetka soli.  Klíčem k dobrému skotskému chlebíčku je kvalita másla. Shortbread je tak dobrý, jak dobré je máslo. Další důležitou složku tvoří moučkový cukr, který ale můžete nahradit velmi jemným třtinovým cukrem muscovado. Existují doklady z 19. století, že mouka se při přípravě chlebíčku ředila moukou rýžovou nebo kukuřičným škrobem a jiné historické teorie říkají, že původní receptura je z ovesné mouky. Cílem vždy bylo vytvořit co nejkřehčí těsto. Pokud část mouky nahradíte najemno rozdrcenými vločkami nebo ovesnou moukou, docílíte též dokonale křehké a drobivé konzistence. Tradičně se skotské sušenky pečou buď ve tvaru obdélníkového nebo čtvercového plátu a krájí se na prsty, nebo jako jednotlivé kulaté sušenky, případně jako jeden velký kruh a rozkrájí na trojúhelníky.  Můžete je však krájet v libovolném tvaru a použít také razítka na sušenky.  Svůj shortbread si pak můžete vychutnat se šálkem čaje Imunita vitamín C.

Ingredience

180 g celozrnné špaldové mouky hladké

230 g kvalitního másla

80 g cukru muscovado 

90 g ovesných vloček nebo ovesné mouky

20 g šípků

1/2 lžičky soli

 

Postup
  1. Pomocí robotu nebo ručním mixérem utřete máslo a cukr do světlé a nadýchané pěny. 
  2. Pokud nemáte k dispozici ovesnou mouku, suché vločky rozmixujte do co nejjemnější konzistence. 
  3. Šípky očistěte, rozkrojte napůl, zbavte zrníček a ručním mixérem je též rozmixujte.
  4. Poté smíchejte ovesnou mouku se solí, přidejte šípek a smíchejte s ušlehaným máslem a cukrem. 
  5. Hotové těsto vtlačte do dobře vymazané libovolné formy, tak aby jeho výška byla přibližně 2 cm.  Pomocí prstů a dlaní směs pevně přitlačte. 
  6. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C po dobu 30-35 minut nebo dokud nejsou světle zlatavé a pevné.  
  7. Po vytažení shortbreadu z trouby jej můžete ozdobně propíchnout vidličkou a po chvíli zchladnutí rozkrájet na obdélníkové tvary.

Dočetli jste? Vyzkoušejte