Pampeliška lékařská Zářivá luční květina do domácí lékárny
Působí při zánětech močových cest, ledvinových kamenech a zánětech, působí žlučopudně. Snižuje krevní tlak, cholesterol, zlepšuje činnost srdce.
Latinský název Taraxacum officinale
Lidové názvy Smetánka, smetanka, husí kap, lucerny, mléčný lupen, mlíčí, mléč, pleška, kačinec
Popis a výskyt Vytrvalá plevelná bylina s houževnatým zásobním kořenem. Listy tvoří přízemní růžici. Květenství vyrůstají z listové růžice na dutých stvolech a tvoří je zářivě žluté květní úbory. Je rozšířena na celé severní polokouli.
Zpracování Sbírá se kořen nebo celá rostlina před květem (kořen s růžicí listů). Následně se suší.
Účinné látky Hořčiny (takzvaný taraxacin – směs hořkých látek, obsahuje například germakranolid, eudesmanolid, dihydrolaktucin aj.), sekviterpenické laktony, triterpenické alkoholy (např. taraxasterol, taraxerol, taraxol), fytosteroly, karotenoidy. Velké množství inulinu (na podzim až 40 %). V listech jsou navíc obsaženy flavonoidy, fenolické kyseliny, vitamin C a další látky.
Účinky Působí močopudně, a tak se používá při zánětech močových cest, ledvinových kamenech a zánětech. Působí též žlučopudně, a pomáhá u trávicích potíží, například při nedostatečném trávení tuků. Lidově též při diabetu a na snížení krevního tlaku a cholesterolu.
Rizika Neužívat při obstrukci žlučovodů (např. žlučové kameny) ani při vážných chorobách jater, ledvin a srdce. Kromě občasných alergií se u citlivějších osob může objevit bolest břicha a nevolnosti.
Dávkování Ve formě odvaru 3 až 4 g, nebo 4 až 10 g jako nálev. 1 až 3× denně.
Zajímavosti Podle nových výzkumů není pampeliška lékařská jedním druhem, ale jde o komplex velkého počtu velmi si podobných druhů a poddruhů. Jen v ČR jich existuje cca 250 a lze je od sebe jen těžko rozlišit.
Sbíraná část Kořen s natí (Taraxaci radix cum herba) nebo jen kořen (Taraxaci radix)
Sušení, sesychací poměr Kořen po vyprání a okapání sušíme umělím teplem do 50°C .Správně usušený kořen se s prasknutím láme a na lomu je bílý ,uprostřed sametově žlutý. Balíme do pevných papírových pytlů . Sesychací poměr 5:1
Doba sběru Kořen s natí: Březen–duben, kořen: říjen–listopad