Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Světlík lékařský Do domácí lékárničky na unavené oči

Světlík lékařský Do domácí lékárničky na unavené oči

Při očních zánětech a při únavě očí po nadměrné námaze, při kašli a nachlazení.

Latinský název Euphrasia officinalis

Lidové názvy Ambrožka, potěšení očí, hledíček, očanka, okotěška, potěcha, těšinka, umrlčí zvonky

Popis a výskyt Jednoletá, poloparazitická rostlina. Světlík se kořínky přisává na kořeny jiných rostlin a částečně se z nich vyživuje .Roste obvykle na loukách, pastvinách a rašeliništích. Vyskytuje se téměř v celé Evropě.

Zpracování Sbírá a suší se kvetoucí nať. Ta se dále zpracovává na extrakty, tinktury a sterilní oční přípravky.

Účinné látky Iridoidy (aukubin, katalpol, ixorosid, euphrosid a další), flavonoidy, lignany, fenolické kyseliny, třísloviny, hořčiny a malé množství silice.

Účinky Tradičně při očních zánětech (zánět spojivek, zánět okrajů víček) a při únavě očí po nadměrné námaze. Užívá se i na kůži a sliznice jako obecně protizánětlivý prostředek, ke kloktání při kašli a nachlazení.

Rizika Pravděpodobně bezpečný, data o vedlejších účincích nejsou známa. Při použití v oblasti oka se doporučují sterilní oční přípravky (riziko infekcí při domácí přípravě očních obkladů).

Dávkování Zevně odvar nebo nálev z 2 g nati na 100 ml vody.

Zajímavosti Na oční choroby se světlík používá už od starověku. Dodnes však jeho účinnost u těchto nemocí nebyla vědecky doložena.

Sbíraná část Nať (Euphrasiae herba)

Sušení, sesychací poměr Sušíme ve svazečcích zavěšených v průvanu nebo rozprostřený v načechrané vrstvě do 10 cm, na stinném a vzdušném místě. Pokud použijeme umělé teplo, nesmí teplota překročit 35 °C. Sesychací poměr: 5:1.

Doba sběru Červenec - září

Kde se ukrývá Světlík lékařský