Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Třezalka tečkovaná Svatojánská bylina uklidní vaši mysl

Třezalka tečkovaná Svatojánská bylina uklidní vaši mysl

Používá při nervových poruchách, hlavně při depresi. Zevně má hojivý a protizánětlivý účinek.

Latinský název Hypericum perforatum

Lidové názvy Bylina sv. Jana, děravec, krevníček, krevník, trezalka, dřezalka, čarovník, svatojánský koření, bylina svatojánská, koření psotníkové

Popis a výskyt Vytrvalá bylina, dorůstající obvykle výšky 20 až 60 cm. Má vstřícné jednoduché listy a žluté květy v bohatých květenstvích. Původní v Evropě, Asii a Severní Americe, ale byla zavlečena i na ostatní kontinenty.

Zpracování Sbírají se kvetoucí vrcholky rostlin, a to v době plného květu.

Účinné látky Prenylované floroglucinoly (2–4 %, hlavně hyperforin), naftodianthrony (hypericin, pseudohypericin, protohypericin a další), flavonoidy, katechinové třísloviny, proanthocyanidiny, xanthony. Malé množství silice a dalších látek.

Účinky Používá se jako antidepresivum při mírnějších formách depresí i jako mírné sedativum na zklidnění. Nástup účinku je však stejně jako u syntetických antidepresiv postupný a nastává až po několika týdnech léčby. Lidově též při migréně. Zevně má hojivý a protizánětlivý účinek, užívá se ke kloktání a k omývání hnisajících ran.

Rizika Třezalka je fototoxická, při užívání je třeba se vyhýbat oslunění. Hyperforin je poměrně nestabilní, proto se má užívat co nejčerstvější materiál. Třezalka má i řadu interakcí s léčivy – ovlivňuje například jiná antidepresiva, léky na srážení krve, některé léky na srdce, snižuje účinnost antikoncepce apod.

Dávkování Jednotlivá dávkave formě nálevu nebo odvaru 1,5 až 2 g, 2x denně.

Zajímavosti Druhové pojmenování „tečkovaná“ upozorňuje na světlé tečkování listů, které je dobře vidět proti světlu. Jde o sekreční nádržky.

Sbíraná část Nať (Hyperici herba)

Sušení, sesychací poměr Třezalku sušíme buď ve svazečcích zavěšených na stinném a vzdušném místě, nebo rozloženou v načechrané vrstvě do 10 cm. Sušení na slunci se nedoporučuje, protože nať mění barvu a zároveň ztrácí obsah silic. Během sušení otáčíme. Pokud použijeme umělé teplo, teplota nesmí překročit 35 °C. Třezalka patří mezi dobře se sušící byliny, jen je třeba hlídat suchost nejen stonků a listů, ale i květů. Často se stává, že se nať s praskotem láme, ale květy se ještě „mažou". Poupata květů usychají jako poslední. Dobře usušená nať musí být olistěná, mít svěže zelenou barvu a žlutý květ. Balíme do papírových a jutových obalů.

Doba sběru Červen–srpen