Je nám moc líto, ale vzhledem k přetvávajícím vysokým teplotám jsme museli zastavit prodej některých kosmetických výrobků, které jsou na takovéto počasí citlivé. Děkujeme za pochopení.

Tužebník jilmový Když toužíte po osvěžení těla

Tužebník jilmový Když toužíte po osvěžení těla

Působí močopudně, podporuje normální funkci močových cest a ledvin. Napomáhá k udržení normálního stavu kloubů.

Latinský název Filipendula ulmaria

Lidové názvy Chlapice, meduničník, vředový kořen, arunkulus, barbarbule, lobaz, lobazník, lavola, třebník, zimničné koření

Popis a výskyt Bylina rozšířená ve východní a střední Evropě.

Zpracování Sbírá se horní část kvetoucí natě, nebo také jen květy.

Účinné látky Flavonové glykosidy (spiraeosid, rutin, hyperin), třísloviny, glykosidy fenolových kyselin, silice (salicylát, salicylaldehyd).

Účinky Působí močopudně, podporuje normální funkci močových cest a ledvin a přispívá k vylučování vody z organismu. Napomáhá k udržení normálního stavu kloubů a přispívá k osvěžení těla. Pomáhá udržet normální funkci dýchacího systému a přirozenou obranyschopnost. Podílí se na udržení duševního zdraví, napomáhá relaxaci a dobrému spánku. Podporuje normální činnost srdce, pomáhá udržet správnou hladinu cholesterolu v krvi. Také podporuje normální stav pokožky.

Rizika Nevhodné pro děti a osoby přecitlivělé na kyselinu acetylosalicylovou a salicyláty. Při běžných dávkách bez výraznějších rizik. Vyšší dávky mohou způsobit krvácení do trávicího traktu.

Dávkování Jednotlivá dávka u květů 1 až 1,5 g, u nati 1,5 až 2 g, a to 2 až 3× denně jako nálev (čaj).

Zajímavosti Historicky se tužebník využíval na zakrytí nepříjemných pachů v domácnosti a dával se i do svatebních kytic.

Sbíraná část Nať (Filipendulae ulmariae herba)

Sušení, sesychací poměr Tužebníkovou nať sušíme v průvanu na stinném místě nebo umělým teplem nepřesahujícím teplotu 35 °C. Při dosušení s natí zacházíme opatrně, neboť se listy snadno odrolují. Květy si i po usušení musí zachovat svou běložlutavou barvu. Usušenou nať chráníme před vlhkem. Balíme do jutových nebo polypropylenových žoků.

Doba sběru Červen–srpen