Vzhledem k většímu množství objednávek odesíláme nyní balíčky do 3 pracovních dnů od data připsání platby. Děkujeme za pochopení a přejeme klidný předvánoční čas.

Mák vlčí Červeně kvetoucí plevel našich polí, který uklidňuje a pomáhá při kašli

Mák vlčí Červeně kvetoucí plevel našich polí, který uklidňuje a pomáhá při kašli

Půvabná jednoletá rostlina se již od pradávna využívá na kašel i ke zklidnění před spánkem.

Latinský název Papaver rhoeas

Lidové názvy Ohníček, červánčí, maková panenka, pleskánek, pukavec, kohoutek, divoký mák

Popis a výskyt Jednoletá bylina z čeledi makovitých s typicky červenými okvětními listy, které jsou na bázi temně fialové nebo černé. Vlčí mák je rozšířen po celém světě. Roste jako plevel v polních kulturách, na rumištích, úhorech, navážkách a jiných obnažených půdách.

Zpracování Vytrhávají se korunní plátky z plně vykvetlých květů a ihned se suší. Sušené květy je třeba skladovat ve velmi suchých podmínkách a bez přístupu světla.

Účinné látky Alkaloidy (0,07 až 0,15 %, hlavně rhoeadin), anthokyany, slizy.

Účinky Vlčí mák má mírně sedativní účinky, zklidňuje, snižuje nervozitu a trému, napomáhá spánku. Používá se na tlumení kašle, zejména dráždivého suchého kašle. Ve vyšších dávkách se podle některých autorů objevuje i analgetický a antidepresivní efekt. Dříve se užíval i na stimulaci trávení.

Rizika V běžných dávkách bez výraznějších rizik.

Dávkování Jednotlivá dávka je 1 g jako nálev (čaj), 2 až 3× denně.

Zajímavosti V čajových směsích barví výsledný nálev do černa. Z květů se dříve dělal černý sirup na uspávání malých dětí.

Sbíraná část Květ (Papaveris rhoeados flos)

Sušení, sesychací poměr Před sušením je dobré korunní plátky pomačkat- tím porušíme souvislou vrstvu rostlinného vosku, která zpomaluje sušení. Sušíme rychle ve velmi tenké vrstvě v dobře větrané místnosti nebo v sušárně při teplotě do 35 °C. Slunci se vyhýbáme ,neboť květy vyběluje, můžeme je na něm pouze krátce dosušit. Správně usušené okvět.plátky mají fialovočervenou barvu. Květ nelze usušit tak, aby chrastil nebo se drolil, správný výsledek poznáme jeho zmáčknutím v dlani. Pokud se hrudka pomalu roztáhne zpátky, je sušení ukončeno. Usušenou drogu chráníme před světlem a vlhkostí, proto balíme do neprůhledných polypropylenových obalů. Ses. poměr 9:1

Doba sběru Květen–srpen

Kde se ukrývá Mák vlčí

LEROS Radostné usínání
15%

Radostné usínání

59 Kč 69 Kč