Kosmetika s růží pro krásu a harmonii Kosmetika s růží pro krásu a harmonii

Zahřívací batátová polévka

22. 2. 2024

Když venku klesá teplota a obklopuje nás chladný vzduch, je důležité naše tělo zahřívat nejen odpovídající vrstvou oblečení, ale též zevnitř. Zima může být náročná na imunitní systém a energii, a proto je klíčové podporovat své zdraví a pohodu vhodnou stravou a nápoji. Právě v této době mohou být potraviny, které zahřívají, a bylinné čaje, které podporují prohřátí, vašimi nejlepšími spojenci.

Zahřívací batátová polévka

Své tělo můžete příjemně prokrvit hned po ránu bylinnou směsí Leros Ranní zahřátí.  Čaj obsahuje byliny, které mají prohřívací účinky a přinášejí další zdravotní výhody. Mezi tyto byliny patří myrta obecná, zázvorovník lékařský, máta peprná, lékořice lysá a čajovník čínský. Myrta obecná, příjemně vonící bylina s antiseptickými vlastnostmi, působí osvěžujícím a prohřívacím účinkem. Zázvorovník lékařský, známý pro své protizánětlivé vlastnosti, podporuje cirkulaci krve a dodává tělu energii. Svěží máta peprná podpoří vaše trávení, funkci jater, slinivky břišní a žlučníku. Lékořice lysá, s charakteristickou sladkou chutí, má protizánětlivé vlastnosti a může podpořit imunitní systém. Čajovník čínský se již ve staré Číně považoval za léčivý nápoj, který pomáhal posílit tělo a zlepšit duševní stav. Kombinace těchto bylin v ranním čaji poskytne vašemu tělu potřebný podnět a energii na celý den.

Už naši předkové si byli vědomi účinků potravin a bylin na prohřátí těla. V mnoha kulturách se po staletí využívaly různé koření, byliny a potraviny k posílení zdraví a zvýšení odolnosti proti chladu. Jejich vliv na tělesnou a duševní pohodu se uznává i v dnešní době.

Zázvor, který lze použít jako ingredience v jídle nebo jako složka v čaji, je známý pro své prohřívací a léčivé vlastnosti. Již v tradiční čínské medicíně se zázvor používal k léčení nachlazení, podpoře trávení a zahřátí těla. V indické ajurvédské medicíně byl zázvor také ceněn pro své protizánětlivé účinky a schopnost posílit imunitní systém. Kurkuma, koření s výraznou oranžovou barvou, hraje po tisíce let důležitou složku v indické kuchyni i medicíně. Obsahuje látku kurkumin, která má silné protizánětlivé vlastnosti a pomáhá podporovat imunitní systém. Zázvor a kurkuma příjemně chuťově doplní zeleninové či luštěninové krémové polévky a zároveň jídlu dodají zdraví podporující benefity. Obě ingredience si rozumí s batáty a červenou čočkou, které jsou bohaté na živiny, jako jsou vláknina, vitamíny a minerály. Batáty poskytují vitamín A, vitamín C a draslík, zatímco červená čočka je bohatá na bílkoviny, železo a vitamíny skupiny B.

INGREDIENCE:

800 g batát

1 hrnek neuvařené červené čočky

1 l zeleninového vývaru

2 větší šalotky

1-2 lžíce rostlinného oleje

1-2  lžičky čerstvého nastrouhaného nebo sušeného zázvoru

1 lžička kurkumy

1 lžička mletého kmínu

3 snítky svázaného koriandru

Sůl a čerstvě mletý pepř

Dýňová semínka

Dýňový olej 

Ve velkém hrnci orestujte na rozpáleném oleji nasekané šalotky. Přidejte oloupané a na kostky nakrájené batáty. Po chvíli restování k nim přidejte propláchnutou čočku a vše zalijte zeleninovým vývarem.  Přisypte koření, sůl , vhoďte svázaný rozmarýn a vařte, dokud batáty nezměknou a čočka se neuvaří. Zeleninu zbytečně nepřevařujte, aby se v ní zachovalo, co nejvíce chuti a vitamínů. Z uvařené polévky vyndejte rozmarýn a rozmixujte. Případně ještě dochuťte solí a pepřem. Podávat můžete obdobně jako polévku dýňovou s opraženými dýňovými semínky a dýňovým olejem. Dýňová semínka, která opražením příjemně zkřehnou, se restují na rozpálené suché pánvi přibližně 5 minut.

 

Vychutnejte si náš čaj ranní zahřátí, bylinnou směs s myrtou a zázvorem pro ranní zahřátí a prokrvení organismu.