Zázvorovník lékařský Asijský všelék a nepostradatelný životabudič s nezaměnitelnou chutí

Zázvorovník lékařský Asijský všelék a nepostradatelný životabudič s nezaměnitelnou chutí

Tradičně využíván při nevolnosti a zvracení, nachlazení a kašli, střevních infekcích. Součást směsí koření.

Latinský název Zingiber officinale

Lidové názvy Zázvor, ďumbier, ďumbír, ginger

Popis a výskyt Vytrvalá bylina dorůstající výšky až 90 cm. Oddenky jsou aromatické, tlusté laločnaté a světle nažloutlé. Vyskytuje se pouze v kulturách, a to ve všech tropických oblastech. Rostlina je sterilní a množí se jen vegetativně.

Zpracování Řízky oddenků se sázejí v březnu a dubnu, oddenky se sbírají v prosinci a v lednu. Zbavují se větší či menší části korku a několik dní se suší. Jednotlivé obchodní druhy se liší rozsahem oloupání, vůní a chutí.

Účinné látky Silice (1 až 3 %, hlavními složkami zingiberen, kurkumen, zingiberol, β-bisabolen, farnesen a další). Fenolické ketony (tzv. gingeroly, dávají štiplavou chuť a jejich rozkladné produkty shogaoly). Dále škrob, bílkoviny, olej.

Účinky Stimuluje apetit a podporuje činnost žaludku a produkci žluče. Tím celkově zlepšuje trávení. Zlepšuje prokrvení v periferiích těla a zvyšuje produkci potu. Potlačuje nevolnost u cestovatelských nevolností, lidově využíván i u těhotenského zvracení. Tradičně se používá i u nachlazení a kašle a střevních infekcí.

Rizika I když je zázvor u těhotných v malých dávkách pravděpodobně bezpečný, pro nedostatek detailních dat se nedoporučuje. Z vedlejších účinků se může objevit po větších dávkách dráždění žaludku a střev. Neužívat při žaludečních vředech a jícnovém refluxu. Zázvor může ovlivnit léčbu léky na srážení krve a některými protizánětlivými látkami.

Dávkování U nevolností 750 mg sušeného práškovaného zázvoru, půl hodiny před cestou. Na trávení 0,2 až 1 g, 3 až 4x denně.

Zajímavosti Zázvor je hojně používané koření, zejména v asijských zemích. Používá se mimo jiné k výrobě zázvorového piva, limonády, aperitivů a curry.

Sbíraná část Oddenek (Rhizoma zingiberis)

Sušení, sesychací poměr Oddenky se po sběru ihned loupou, důkladně promývají vodou a suší na slunci 5–6 dní. K dosažení větší bělosti se droga znovu vlhčí a suší. Nemá být vápněná.

Doba sběru Během celého roku, 8 až 10 měsíců po výsadbě.