Bazalka pravá Osvěžující léčivka nejen do kuchyně

Bazalka pravá Osvěžující léčivka nejen do kuchyně

Bazalka je odjakživa považována za posilující a osvěžující léčivou rostlinu, která se v kuchyni používá jako koření. Má antioxidační účinky, působí protizánětlivě, a dokonce odpuzuje hmyz.

Latinský název Ocimum basilicum

Lidové názvy Bazalička, bazalika, německý pepř, parfém lásky, voňavý hřebíček

Popis a výskyt Bylina, která se pěstuje v mnoha kultivarech a varietách. Je to nízká letnička s nezaměnitelnou vůní. Pochází z tropických oblastí Afriky a jižní Asie, kde roste jako trvalka. Do Evropy (Středomoří) se dostala už ve starověku.

Zpracování Sbírají se dobře vyvinuté, masité listy. Používají se čerstvé nebo sušené. Byla vyšlechtěna řada variet lišící se tvarem listů, jejich barvou (vínově červená) a vůní (např. skořicová bazalka).

Účinné látky Silice (hlavní složky: linalool, cineol, estragol, cymen, karvakrol a mnoho dalších), dále flavonoidy a malé množství tříslovin.

Účinky Má široké využití jako koření. Vnitřně se užívá při zažívacích obtížích, hlavně při nadýmání a střevních kolikách. Stimuluje činnost žaludku a podporuje chuť k jídlu. Bazalková silice má mírně antiseptické vlastnosti a je též protizánětlivá. Bazalková vůně odpuzuje dotěrný hmyz. Extrahovaná silice se používá i jako složka parfémů.

Rizika Dlouhodobé podávání vyšších dávek bazalky nebo používání bazalkové silice může ovlivnit krevní srážlivost a činnost jater. Některé složky silice mají kancerogenní efekt. Běžné dávky bazalky jsou však neškodné.

Dávkování Na podporu trávení 0,5 až 1 g sušených listů jako nálev (čaj), 2 až 3× denně.

Zajímavosti Za války byly mleté listy bazalky tzv. "německý pepř" náhradou pravého koření.

Sbíraná část Nať (Herba basilici)

Sušení, sesychací poměr Sklízíme na počátku květu, ve výšce 10–15 cm nad zemí. Rostlina pak znovu obroste a docílíme druhé sklizně. Nať po sklizni ihned sušíme, nikdy nenecháváme na větší hromadě, snadno se zapáří. Sušíme rychle ve stínu nebo uměle při teplotě do 35 °C. Sesychací poměr: 4 : 1.

Doba sběru Květen - září

Účinky na pleť Primárně je bazalka vhodná na suchou a stárnoucí pokožku, je ale vhodná pro všechny typy pleti včetně citlivé. Působí protizánětlivě, dezinfekčně a hojivě, zvyšuje prokrvení pokožky a tím zlepšuje a urychluje její regeneraci.