Kosmetika s růží pro krásu a harmonii Kosmetika s růží pro krásu a harmonii

Bez něj to není ono! S lípou to jde líp!

Jindřich Čech 22. 11. 2023

V našem čajovém portfoliu můžete nalézt několik funkčních směsí na imunitu. S posílením imunity si však poradí i jednotlivé bylinky. V tomto článku se budeme podrobněji zabývat hned dvěma takovými tradičními českými bylinkami – černým bezem a lípou srdčitou.

Bez něj to není ono! S lípou to jde líp!

Bez černý (Sambucus nigra)

Květ či plody bezu jsou nejčastějším zdrojem cenných bioaktivních látek, které nám mohou pomoci v rámci terapie nejrůznějších obtíží, a to zejm. respiračních infekcí jako jsou různá nachlazení, chřipky, zápali plic a další.

Rostlina funguje v terapii těchto problémů řadou různých způsobů. Zprvu je třeba vyzvednout antibakteriální a antivirální účinky, které nám mohou pomoci v boji proti infekčním nemocem. Bez tak může ovlivňovat nejen závažnost symptomů, ale také celkovou délku onemocnění. Vyzkoušet jej můžete ve směsi Cesty dýchací.

Během nemoci se také hodí jeho typická schopnost podporovat pocení. Tento tzv. diaforetický účinek lze dále podpořit květem lípy, který se s bezem tradičně objevuje ve směsích, ale také pepřem a zázvorem, které dokážou podpořit produkci tepla. Bez také pomáhá příjemně uklidňovat a zkvalitňovat spánek, který bývá při infekcích často narušený. Příznivě působí na bolesti kloubů (artralgie) a bolesti svalů (myalgie), které provázejí akutní infekční onemocnění. Využití nachází také v terapii nervových potíží jako jsou migrény nebo bolesti trojklanného nervu. Významné jsou také antioxidační účinky této rostliny. Díky obsahu zejm. fenolických látek pomáhá snižovat oxidační stres v našem těle, který jsou spojen s rozvojem mnoha různých onemocnění a problematických stavů jako jsou např. chronické záněty.

Díky mnoha látkám bez působí protizánětlivě a imunomodulačně, čehož se zřejmě dosahuje mimojiné také vlivněním cytokinů, tedy informačních molekul, které v našem těle řídí zánětlivou reakci. Jak tento efekt funguje zatím není zcela jasné. Některé výzkumy uvádějí, že jejich produkci zvyšuje, některé, že je snižuje. Efekt tak bude pravděpodobně dosti individuální. Výsledkem ovšem je, že bez dokáže ovlivňovat průběh infekcí a pomáhá držet přehnané imunitní reakce pod kontrolou, což vede k tomu, že naše obranyschopnost bude fungovat dostatečně efektivně. Zařadili jsme jej proto do směsi Maximum imunita.

Bez černý nicméně nemusí jen pomáhat, ale může i škodit. Celá rostlina totiž obsahuje také kyanogenní glykosidy jako je např. sambunigrin, ze kterých vzniká ve střevním traktu kyanovodík, který může způsobit toxickou reakci. Otrava se může projevovat nevolností, zvracením a průjmem. Naštěstí se obsah těchto látek (který není květech a plodech vysoký), snižuje teplem, a tak v rámci procesu zpracování byliny jako sušení květů a plodů, přípravy bezového sirupu nebo zalití čaje teplou vodou se jejich obsah sníží na zcela bezpečnou úroveň.

Lípa srdčitá (Tilia cordata)

Květ lípy patří k jednomu z nejlepší pomocníků při respiračních infekcích. Tím spíše, pokud tvoří směs s květem bezu. V této kombinace se totiž jejich účinky výhodně doplňují, o čemž nás informuje také tradiční užívání těchto bylin. Na podporu přirozené obranyschopnosti můžete využít směs Vitamín C imunita, do které jsme líp zařadili.

Podobně jako bez, nicméně silněji, dokáže snižovat duševní neklid a zkvalitňovat relaxaci. Efektů lípy se proto využívá nejen při rozmrzelosti z probíhající nemoci, ale také při stavech úzkosti a stresu. Květ lípy mírní navíc nejen duševní obtíže, ale i tělesné jako je např. stresové intenzivní bušení srdce. Vhodně také, jak již bylo uvedeno, doplňuje bez černý svým účinkem na podporu vylučování potu.

Při infekcích se pak uplatňuje také protizánětlivý a imunomodulační efekt lípy, který dokáže podpořit zdravou obranyschopnost. Důležité jsou také schopnosti lípy na produkci žluče, moči a její protikřečové působení. Vliv tak může mít také na naše zažívání.

Velkým přínosem lípy jsou pak její slizy, které lze při přípravě čaje často pozorovat. Při pití čaje ulpívají na sliznici v našem krk. V případě, že jde probíhá zánět, rychleji se regeneruje. Pokud zde ale zánět není, naopak zvyšuje odolnost sliznice před agresivními vlivy a namáháním třeba od dráždivého kašle. V dýchacích cestách pomáhají slizy také překrývat nervová zakončení, která nejsou následně drážděna, což pomáhá od mírnit suchý kašel.

Ať už v kombinacích či samotnou Naší bylinku lípa, vám ji rozhodně doporučujeme zařadit do své bylinné lékárničky.