Osvěžující a hydratační přírodní kosmetika pro přicházející jaro Hydratační přírodní kosmetika

Bylina svatého Jana

PharmDr. Jan Martin, Ph.D. 20. 6. 2022

Svatojánská noc, která bývala oslavou letního slunovratu a později připomínkou života a smrti svatého Jana Křtitele, je silně spojena i s jednou konkrétní bylinou – třezalkou tečkovanou. Třezalka se totiž tradičně sbírala před rozkvětem, tedy právě na konci června a během tohoto svátku se věšela na dveře domů a stájí, aby odháněla zlé duchy a chránila před úrazy a nemocemi. Právě proto se jí lidově říká „svatojánské koření“. A tento název se objevuje i v angličtině: St. John's wort – čili „bylina svatého Jana“.

Trezalka (3).jpg
Bylina svatého Jana

Latinský druhový název Hypericum je pravděpodobně odvozen z řeckých slov hyper (nahoře, nad) a eikon (obrázek), tedy něco, co se dávalo „nad obrázek“, což je odkaz na tradici zavěšování těchto rostlin nad náboženské ikony v domácnosti během svátku svatého Jana. Poté co svazky třezalky zavěšené v místnostech uschly, používaly se jako vykuřovadlo. Každopádně byla třezalka během starověku i středověku považována za mimořádně mocnou magickou rostlinu.

Léčebně se třezalka tečkovaná používala na celou řadu nemocí: léčení ran, pohmožděnin, popálenin, na otoky a záněty kůže, při bodnutí hmyzem, při epilepsii, ochrnutí a nervových bolestech. V současné době ovšem už víme, že její užívání přináší i řadu rizik, a tak byla u řady nemocí nahrazena podobně účinnými rostlinami, které jsou zároveň méně problematické.

Zůstalo pouze použití, kde je její účinek zcela neoddiskutovatelný a těžko nahraditelný – jako rostlinné antidepresivum a zklidňující prostředek. Třezalka tečkovaná se používá zejména na léčbu mírných depresivních stavů a úzkostí.  Hlavní účinnou látkou je hyperforin, který má v lidském mozku schopnost inhibovat zpětné vychytávání serotoninu a některých dalších neurotransmiterů, a tím zlepšuje přenos nervových vzruchů. Tento mechanizmus je podobný jako u současných syntetických antidepresiv (takzvaná SSRI antidepresiva). Obsahové látky z třezalky rovněž pomáhají u nespavosti, která je způsobena stresem, úzkostí a neklidem. 

A na co si dát u třezalky pozor? Je známo, že může způsobit zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření. To je ale poměrně zřídka se vyskytující jev, k němuž dochází obvykle až při velmi vysokém dávkování. Hlavním problémem je spíše ovlivnění účinnosti současně podávaných léčiv. Třezalka snižuje účinnost hormonální antikoncepce a ovlivňuje i metabolismus některých antivirotik, digoxinu, teofylinu, warfarinu, cyklosporinu a dalších léčiv. 

Třezalku najdete v našem tradičním rostlinném léčivém přípravku Species nervinae planta, který se užívá ke zklidnění při nervovém vyčerpání, předrážděnosti a napětí, při lehčích formách nespavosti a neurastenického syndromu.

Dočetli jste? Vyzkoušejte

LEROS Vnitřní harmonie
13%

Vnitřní harmonie

69 Kč 79 Kč
LEROS Species nervinae Planta
certifikováno jako léčivo

Species nervinae Planta